Klimatyzatory do domu – Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia w gabinecie stomatologicznym
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym niejedynie w biurach, ale także w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej dostępny dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale również na stopień wilgoci i jakość powietrza. Co raz częściej klimatyzator jest także wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo więc nie dziwi jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na powietrze w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To sprawia, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zwilgotnienia budynku, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w komfortowych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się pomiędzy 23 a 26°C. Również poziom wilgotności powietrza ma wpływ i najlepiej aby mieścił się w przedziale 40-60%. Są to najbardziej dopasowane warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, aby rozbieżność temperatur pomiędzy pomieszczeniami nie były większe niż 8°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również zmniejszyć przeciągi i podmuchy powietrza. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,2 m/s, aby uniknąć dolegliwości.

Oszczędny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać energetyczną klasę urządzenia oraz sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tej kategorii im większe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę przeznaczy się na zakup, dlatego że mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają niższą klasę, przez co są droższe w eksploatacji i częściej wymagają napraw.

By działanie klimatyzatora było jak najbardziej wydajne i oszczędne trzeba zadbać o odpowiednią izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, by odbijały światło słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest instalacja rolet czy żaluzji, które pomogą w zachowaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzacji. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator domowy. Składa się on z dwóch części: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Ten rodzaj klimatyzatora można dostać także w formie multisplit, która od standardowej wersji różni się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksimum 5) części wewnętrznych, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często montowana w domach, z uwagi na dość cichą pracę, zajmuje niewiele przestrzeni oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często wybierana klimatyzacja do domu. Składa się z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w wybranym miejscu oraz usunięcie go, gdy będzie niepotrzebny. Wadą jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (np. przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Pozostałe typy klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają znacznie więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzacja w domu?

Sprawny, regularnie oczyszczany oraz właściwie eksploatowany klimatyzator może służyć w domu nawet około 25 lat. Jest to możliwe za sprawą regularnych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszystkie występujące usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa razy w roku, aby nie narażać się na kłopoty związane z uszkodzeniem urządzenia, czy możliwym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzatora jest w dużej mierze zależna też od jakości i ceny sprzętu. Im lepsza klasa, tym większa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, wiele firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację starego sprzętu w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zadbają o to fachowcy, ale też bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest we właściwych warunkach.

Koszt klimatyzacji do domu?

Na koszt klimatyzatora w domu oddziałuje wiele czynników. Nie zalicza się do tego tylko cena sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy dodać też przybliżoną wysokość kosztów użytkowania, a to inwestycja długofalowa. Należy zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, z uwagi na większą sprawność (czyli rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.