Kupujemy dom od developera

enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
Program enova365 -wdrożenia
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatolog Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom. Jak kupić i nie stracić.

Zamieszkanie w domu dla większości jest realizacją najskrytszych marzeń. Po czasie mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Wieczorami sprawdzamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która spełni nasze oczekiwania i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy zacząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający 60 m² będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też sprawę miejsc garażowych. Teraz jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę istniejącego już garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Początkowo należy uściślić ogólne położenie. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do szkół.

Stare kontra nowe

Zarówno zakup nowego budynku, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany dom od pośrednika. dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a jednocześnie dochodzi odczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Wiekowe, domy posiadają swój czar i urokliwe pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że remont takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest pierwszorzędne. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Położenie wpływa na cenę. Problem ten można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować cenę domu na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ kwoty i w takim przypadku koniecznie trzeba zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najistotniejsza kwestia do zbadania. W pierwszej kolejności należy przeanalizować, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Dane odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przeanalizować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeanalizowanie akt przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi ocenić fachowiec. Nie należy na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości ważna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad innymi formami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to ważna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z działką. W przypadku wcześniej zamieszkanego budynku należy koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.