Natryskowe ocieplanie pianą PUR

Firma sprzątająca dla firmy
28 września, 2020
Serwis aut dostawczych
3 października, 2020

Natryskowe ocieplanie pianą PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR stało się używane, ponieważ wyróżniają ją porządne parametry izolacji termicznej. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych materiałów używanych do ocieplania budynków, dlatego co raz chętniej pojawia się w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Dużą wartością, dzięki której wyprzedza inne materiały izolacji termicznej jest metoda nakładania. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dostosowuje się do powierzchni, co sprawia, że ściśle przylega oraz kształtuje się w załamaniach oraz zakamarkach. Inne materiały izolacji termicznej należy docinać oraz układać, z powodu czego ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych oraz ograniczenie właściwości izolacyjnych. Porządnie nałożona pianka PUR będzie zdatna na lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Dostępne są dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Różnią się od siebie strukturą oraz parametrami, z uwagi na co są dobre do ocieplania innych części budynku. Pianka otwarto-komórkowa stosowana jest w głównej mierze do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale nadaje się również do ocieplania natryskowego belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  pianka zamknięto-komórkowa najlepsza jest do termicznej izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR da się również położyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad zimnymi pomieszczeniami

Warto dodać, że piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, na przykład drewno albo metalowe elementy, a także blachę. Dobrze, żeby przed natryskiem przestrzeń została wyszorowana z brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  W ten sposób osiągamy przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na wyznaczonym miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. By przeprowadzić to zgodnie ze wskazaniami niezbędne są odpowiednie warunki, takie jak wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę PUR tłumaczy rozbieżność parametrów i właściwości. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, co sprawia, że jest bardzo elastyczna. Pianka PUR po stężeniu okazuje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz nie najlepiej chroni przed wilgocią. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co ani trochę nie nadwyręża konstrukcji budynku. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Z uwagi na to często stosuje się ją do ocieplania fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu jest sztywna, dlatego nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie słoneczne, więc niezbędna będzie specjalna ochrona. Co ważne w kwestii łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to materiał palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości oraz dopasowanie się do załamań i zakamarków, eliminuje ryzyko powstania termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pożera znacznej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw termoizolacyjnych to najszybsza technika ogrzania budynku. Pianka łatwo się układa oraz ekspresowo utwardza, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest mocno przyczepna, więc nie spada na różnych materiałach, a z upływem lat nie traci przyczepności ani właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie deformuje. Ponadto kluczowe jest również to, że po właściwej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych ani pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej parametrów. Za wadę możemy wziąć niską odporność na promienie UV, co dodaje nam następnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Również w tej sytuacji da się zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt małych warstw izolacyjnych. Z tego powodu do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Toruń

Komentarze są wyłączone.