Nawierzchnia na podjazd – z czego budować

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo z minibrowaru – jak produkować
30 sierpnia, 2020

Nawierzchnia na podjazd – z czego budować

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Fundamentem porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez wiele lat. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała oraz nie zepsuła się zbyt prędko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przygotowania w postaci podbudowy, by nie dopuścić do obniżania się, ale również najwyższej jakości surowców do stworzenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, więc przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z najbardziej popularnych oraz tanich surowców, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki będzie tak samo funkcjonalny, jak i ładny. Dopasowanie formy zdecydowanie usprawnia rozmieszczenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast szeroka dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, gdy konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej również można dopasować do swojego portfela z uwagi na szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki atmosferyczne, zmienne temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje wady. Główną niekorzyść pochodzi z pogody. Ze względu na deszcze i śniegi i przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z czasem odbarwiać się, przez co traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, ujmująco oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może pochłaniać sporo czasu. Ponadto, aby podjazd z kostki brukowej był trwały musi być wykonany w poprawny sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez wiele czasu. Ponadto dzięki naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w ciekawy sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są traktowane jako wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. Dlatego zyskujemy dodatkowy plus, w postaci braku odkładającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba pamiętać, że główną rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, by podjazd stał się wytrzymały oraz by spełniał swoje funkcje przez lata. Powinno się unikać zostawiania obszernych przestrzeni między nimi, z uwag na to lepiej rozłożyć je jeden przy drugim, a szpary zasypać mieszanką piasku i cementu. Źle rozłożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się zastoin. Dodatkowo normalna nierówność kamienia sprawia, że trudno czyścić podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy użyciu specjalnych stempli oraz form. Dzięki tej właściwości da się osiągnąć bardzo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które łatwo da się dopasować do wyglądu ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu koloru betonu. Główną korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego trwałość oraz wytrzymałość na ścieranie oraz warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w czystości, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością oraz wyglądem. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest łatwość mycia. Natomiast jeśli skupiamy się na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w stu procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl

Komentarze są wyłączone.