Nieruchomości Toruń – jak kupić dom

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklepy internetowe ile kosztuje
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Ogrody projektowanie i zakładanie – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Kupno domu dla większości jest realizacją wieloletnich marzeń. Po wielu miesiącach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami wertujemy strony biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym nawale odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba zacząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeżeli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający 70 metrów kwadratowych będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przemyśleć należy też sprawę stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie małego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej cichego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do sklepów.

Nowy czy stary dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego budynku, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nowy dom od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Bardzo często stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy myjni samochodowej. Stare, domy posiadają własny charakter i urokliwe wnętrze. , że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest istotne. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Miejsce wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy porównać cenę nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście istotne kwoty i w takim przypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najistotniejsza kwestia do zbadania. W pierwszej kolejności trzeba zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przestudiowanie dokumentów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Na uwadze należy mieć też to że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien ocenić fachowiec. Nie należy na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Równie ważną rzeczą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób kluczowa jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi sposobami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to trzeba sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego budynku trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Mieszkania na wynajem Toruń

Komentarze są wyłączone.