Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki brukowej na tarasie
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja i serwis w Toruniu
1 września, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR okazało się wykorzystywane, dlatego że ma świetne cechy termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród materiałów używanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz chętniej pojawia się w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową wartością, według której wyprzedza pozostałe materiały termicznej izolacji jest metoda aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu doskonale przywiera i formuje się w zgięciach i w kątach. Inne materiały termicznej izolacji trzeba docinać i dopasowywać, czym ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i ograniczenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio rozpylona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją i cechami, z uwagi na co pasują do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR stosowana jest szczególnie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wnętrz. Doskonale sprawdzi się też w izolacji belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do termoizolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można także rozłożyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Co więcej piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Dlatego bez trudu można wykonać natrysk na różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, np. drewno i elementy metalowe, a nawet blachę. Lepiej, żeby przed natryskiem powierzchnia były wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką osiągamy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Aby przeprowadzić to dobrze konieczne są sprzyjające warunki, na przykład odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka PUR musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR motywuje rozbieżność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, dzięki czemu jest niezwykle plastyczna. Pianka PUR po stężeniu staje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie bardzo chroni przed wodą. Co więcej pianka otwarokomórkowa PUR ma niską masę (około 8-10 kg/m3), dlatego ani trochę nie nadwyręża konstrukcji budynku. Pod względem grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko hydrofobowa. Dlatego też tak często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu robi się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR należy pamiętać o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na wpływ promieni UV, dlatego niezbędna będzie specjalna ochrona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to surowiec łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR należy jej prosta i lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości i dostosowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko stworzenia mostków termicznych. Co więcej izolacja natryskowa pianką PUR nie pochłania znacznej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw izolacji termicznej to najszybsza technika ocieplenia budynku. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo twardnieje, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest niezwykle przyczepna, z uwagi na co utrzymuje się na wielu powierzchniach, a z upływem lat nie traci przyczepności ani właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie odkształca. Ponadto istotne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie tworzy żadnych substancji szkodliwych ani pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą głównie z jej właściwości. Za minus możemy uznać niską odporność na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, a więc pali się, ale jest samo gasnąca. Również w tym przypadku można zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo nałożenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie poddasza pianką

 

Komentarze są wyłączone.