Ocieplanie natryskowe poddasza pianką PUR

Termokubek do pracy lub szkoły
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Natryskowe ocieplanie pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową okazało się stosowane, nie tylko ze względu na bardzo dobre cechy termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród tworzyw wykorzystywanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Podstawową mocną stroną, wobec której wyprzedza inne materiały termoizolacyjne jest praktyka nakładania. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu dobrze przywiera oraz kształtuje się w zgięciach oraz w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy skracać oraz układać, czym ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz obniżenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją oraz cechami, dlatego nadają się do ocieplania innych części budynku. Orwartokomórkowa pianka używana jest z reguły do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Doskonale sprawdzi się także w izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa przeznaczona jest do termicznej izolacji zewnętrznych powierzchni, podłóg i findamentów. Ten typ pianki PUR można też zaaplikować na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego powodu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, takie jak drewno i metalowe elementy, a także blachę. Wymagane, by przed natryskiem powierzchnia były wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą metodą zapewniamy świetną przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na swoim miejscu. Aplikację pianki PUR powinniśmy zostawić zajmującym się tym firmom. Żeby przeprowadzić natrysk odpowiednio niezbędne są sprzyjające warunki, takie jak optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR uzasadnia odrębność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest mocno sprężysta. Pianka ta po stężeniu jest półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz niezbyt chroni przed wilgocią. Co więcej otwartokomórkowa pianka ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości aplikowanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest wysoko wodoodporna. Dlatego tak często wykorzystuje się ją do ocieplania fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu staje się sztywna, przez co łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie słoneczne, dlatego potrzebna będzie uzupełniająca osłona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to materiał łatwopalny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych zalet pianki PUR należy jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko powstania termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera wiele czasu. W zestawieniu do innych materiałów termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka szybko się układa oraz szybko zastyga, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest niezwykle przyczepna, z powodu czego trzyma się na różnych materiałach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności czy właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi objętości, co sprawia, że się nie deformuje. Ponadto kluczowe jest także to, że po właściwej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą przede wszystkim z jej właściwości. Za minus możemy wziąć słabą wytrzymałość na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Inną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w kategorii E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Też w tej sytuacji można zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, złe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

http://www.pianka-pur.com.pl/

Komentarze są wyłączone.