Okna energooszczędne Toruń

Izolacja termiczna dachów
17 września, 2020
Sklep internetowy założony przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020

Okna energooszczędne Toruń

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Najważniejszą korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka pozwala na minimalizowanie wydatków na ogrzewania. Tym wśród najistotniejszych elementów wpływających na skuteczność takiego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. W czym tkwi różnica od pozostałych okien? Pasywność cechuje się przeważnie wysoką termoizolacyjnością. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza termiczna izolacja. Głębokość okien energooszczędnych mieści się ok. 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla wzmocnienia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest też pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o strukturę ram pasywnych okien, z reguły spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż cieszą się okna pasywne PCV. Tego typu okna są kupowane z uwagi na łatwy montaż, nietrudne utrzymanie czystości oraz dość niewielki koszt. Żeby okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg posiadania sześciu wewnętrznych komór oraz zamieszczenia specjalnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są zwykle kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Najczęściej, by stały się pasywne mają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Kolejnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak samo jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wytyczne, ale ich główną zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej dobre właściwości termo izolacji, z uwagi na to niezbyt często stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, jakie łączą w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy przygotowywane są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno można zamienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Rozmawiając o pasywnych oknach zwykłe skupiamy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Niska strata ciepła jest dużą korzyścią w zestawieniu do kosztów przekazywanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz domu. Minimalne straty cieplne zapewniają obniżenie wykorzystania systemów grzewczych w zimie oraz klimatyzacji w czasie lata. Dzięki użyciu pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie pomieszczeń lub wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z założeniem pasywnych okien będzie wyższy w porównaniu niepasywnych okien, oszczędności pochodzące z wysokiej termoizolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną należy wspomnieć również o dobrej akustycznej izolacji. Poprawnie wstawione okna pasywne dobrze odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń oraz osłonę przed wilgocią oraz rozwojem grzybów i pleśni. Dobrze zwrócić również uwagę na korzyści płynące z konstrukcji pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na stłuczenia, jednak porządnie wykonane okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając okna pasywne?

W kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty potwierdzające klasę danego produktu. Najlepiej sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, obszerność ramy oraz materiał, z którego będzie ono stworzone. Warto również pomyśleć nad dopasowaniem uszczelek i okien, jakie mają szczególny wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też poprawną wentylację. Dzięki temu zyskamy dostęp czystego powietrza oraz tym samym nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry pasywnego okna, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie zostanie zamontowane we właściwy sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na skorzystanie z usług fachowca, który wykona pracę rzetelnie. Zły montaż skutkuje powstawaniem mostków termicznych, którymi będzie uciekało ciepło. To w poważnie obniży wartość pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, bo zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok prawidłowego montażu należy rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby użycia dodatkowej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Stolmar Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.