Okna pasywne Toruń montaż

Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja i serwis w Toruniu
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Serwis klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Okna energooszczędne

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która umożliwia redukowanie kosztów ogrzewania. Jednym wśród najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. Co je wyróżnia od pozostałych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze skuteczną termiczną izolacją. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych z reguły mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym lepsza izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wchodzi w zakresie 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla większego rezultatu w pasywnym budownictwie używania jest też pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o budowę ram okien pasywnych, z reguły to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Podział okien pasywnych

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż cieszą się okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są wybierane ze względu na prosty montaż, nietrudne utrzymanie czystości i dość niską cenę. Aby jednak okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych i zastosowanie specjalnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są zazwyczaj wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Z reguły, by były pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Kolejnym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wytyczne, ale ich podstawową zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości termoizolacyjne, z tej przyczyny niezbyt często stosuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach ramy robione są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tego typu okanch, drewno można zamienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o oknach pasywnych w głównej mierze kierujemy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niska utrata ciepła jest widoczną korzyścią pod względem do środków pieniężnych przeznaczanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz mieszkania. Małe straty cieplne zapewniają zmniejszenie wykorzystania systemów cieplnych zimą i klimatyzacji latem. Dzięki użyciu okien pasywnych mniej wydamy na docieplenie budynku albo ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z montażem okien pasywnych okaże się większy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, zyski wynikające z wysokiej termicznej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać też o dobrej izolacji akustycznej. Właściwie zamontowane okna pasywne dość wydajnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przegrzewania wnętrz i osłonę przed wilgocią i rozwojem pleśni i grzybów. Warto wskazać na korzyści wynikające z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, natomiast porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć decydując się na okna pasywne?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty poświadczające klasę danego okna. Należy zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, wielkość ramy oraz materiał, z którego zostanie ono wykonane. Warto też zastanowić się nad dopasowaniem okuć i uszczelek, jakie mają bezpośredni wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również poprawną wentylację. W ten sposób osiągniemy dostęp świeżego powietrza i tym samym nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Bezwartościowe będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały i antywłamaniowe okucia, kiedy okno nie zostanie wstawione w poprawny sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć zaangażować profesjonalistę, który wykona pracę solidnie. Nieprawidłowy montaż skutkuje powstawaniem mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło. To w poważnie zniży działanie pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok prawidłowego montażu należy przemyśleć usytuowanie okien na etapie projektu domu. Gdy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. W ten sposób unikniemy przegrzania i potrzeby użycia kolejnej ochrony przed nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.