Okna w budownictwie pasywnym

Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Optymalizacja i pozycjonowanie wizytówek w mapach Google
11 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Układanie kostki Toruń
15 września, 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka wspiera minimalizowanie kosztów grzewczych. Tym wśród najbardziej znaczących elementów wpływających na efektywność tego rodzaju budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. Co je wyróżnia od innych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim efektywną izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych z reguły nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien pasywnych wlicza się około 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o zbliżonych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o konstrukcję profili pasywnych okien, najczęściej to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są kupowane ze względu na prosty montaż, nietrudne czyszczenie i stosunkowo niewielki koszt. By okna PCV stały się pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i aplikacja niezbędnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są zwykle kupowane ze względu na estetykę i elegancję. Zwykle, aby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Następnym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wymogi, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termicznej izolacji, dlatego niezbyt często stosuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju oknach ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego typu oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Rozmawiając o oknach pasywnych w głównej mierze zwracamy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Minimalna strata ciepła jest szczególną korzyścią pod względem do kosztów przekazywanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury w środku domu. Niewielkie straty cieplne gwarantują obniżenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji w ciągu lata. Za sprawą zastosowania pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie pomieszczeń albo ochłodzenie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z montażem pasywnych okien okaże się większy z zestawieniu do zwykłych okien, zyski wynikające z wysokiej termicznej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną należy dodać także o zadowalającej izolacji akustycznej. Właściwie zainstalowane okna pasywne bardzo dobrze odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Wielką zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i osłonę przed wilgocią i powstawaniem grzybów i pleśni. Dobrze wskazać na zalety płynące z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na rozbicie, natomiast porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć kupując okna pasywne?

Oczywiście w kwestii zakupu pasywnych okien, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty uwierzytelniające jakość danego okna. Trzeba zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, obszerność ramy i materiał, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto także pomyśleć nad dopasowaniem uszczelek i okien, jakie mają bezpośredni wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też odpowiednią wentylację. Dzięki temu zyskamy dopływ czystego powietrza i nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym aspektem jest właściwie montaż okna. Nic nie znaczące będą wspaniałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i antywłamaniowe okucia, kiedy okno nie będzie wstawione w poprawny sposób. Warto tutaj zdecydować się na skorzystanie z usług fachowca, jaki przeprowadzi montaż sumiennie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do tworzenia się termicznych mostków, przez które będzie uciekało ciepło. To w znaczny sposób obniży wartość okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok dobrego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Gdy zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania i potrzeby użycia kolejnej osłony przed nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.