Układanie kostki brukowej na tarasie

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Licówki Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR
1 września, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Podstawą trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała oraz nie zniszczała za szybko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania w postaci podbudowy, żeby nie dopuścić do obniżania się, ale też najwyższej jakości materiałów do wykonania podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, z uwagi na to przed wyborem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z bardziej znanych oraz niekosztownych materiałów, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dostosowanie kształtu znacznie ułatwia rozmieszczenie kostki według ukształtowania terenu. Natomiast pełna dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w momencie, gdyby niezbędna była większa ilość kostek. Cenę kostki brukowej też można dobrać do do swojego budżetu z uwagi na szeroką ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki pogodowe, wahania temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w myciu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje minusy. Największą niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Z uwagi na deszcze i śniegi i przesadne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem odbarwiać się, przez co gubi swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty wybijają się między szczelinami oraz rosną, negatywnie oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może pochłaniać wiele czasu. Co więcej, by podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi zostać wykonany w prawidłowy sposób, co zwykle naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez bardzo dużo lat. Co więcej zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, jaki w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są traktowane jako bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkowy plus, tj. brak odkładającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, trzeba pamiętać, że znaczącą rolę odgrywa tutaj ułożenie, żeby podjazd mógł być trwały oraz żeby spełniał swoje funkcje przez lata. Trzeba unikać tworzenia sporych dziur pomiędzy nimi, dlatego należy rozłożyć je jeden obok drugiego, a szpary zalać mieszanką piasku i cementu. Źle ułożony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Ponadto zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu form lub stempli. Dzięki tej właściwości możemy osiągnąć bardzo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, które bez problemu da się dostosować do wyglądu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne techniki produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość oraz wytrzymałość na niszczenie oraz warunki pogodowe. Łatwo utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których liczy się lekkość mycia. Natomiast jeżeli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

Układanie kostki Toruń

Komentarze są wyłączone.