Chcesz kupić dom? Sprawdź najważniejsze kwestie

Paintball laserowy a paintball klasyczny
Paintball laserowy a tradycyjny
Grudzień 22, 2017
Jak otworzyć sklep internetowy - poradnik
Jak otworzyć sklep internetowy – procedury techniczne i inne
Styczeń 11, 2018

Zakup domu dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po latach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami sprawdzamy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku znaleźć tę, która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli masz liczną rodzinę, domek mający 70 m² będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przeanalizować należy też sprawę garaży. Teraz jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie małego garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. . Zbyt mała będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy uściślić ogólną lokalizację. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do centrum.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja kupna nowego budynku, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowy dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje zalety. Najczęściej stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Stare, domy mają własny charakter i urokliwe pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że remont takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Miejsce jest kluczowe. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Położenie wpływa na koszt. Kwestię tę można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt domu na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę znaczące kwoty i w takim przypadku warto zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza sprawa do sprawdzenia. Koniecznie należy zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Dane odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przeanalizować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przestudiowanie dokumentów przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Równie ważną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się pleśni wymaga profesjonalnych środków i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas ważna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi metodami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeśli decydujemy się na używany dom, to trzeba sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z działką. W wypadku używanego budynku należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Domy na sprzedaż i nie tylko —> Mieszkania Toruń

Komentarze są wyłączone.