Czy praca w księgowości się opłaca?

notariusz notariusz toruń usługi notarialne
Najem okazjonalny – poświadczenie u notariusza
Kwiecień 14, 2017
dochodzenie odszkodowań toruń zadośćuczynienie odszkodowania kancelaria
Dochodzenie odszkodowania z pomocą kancelarii
Kwiecień 15, 2017

Czy praca w księgowości się opłaca?

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość dużej liczbie osób kojarzy się z pracochłonnym wypisywaniem dużych ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i zgiętą nad dziwnym liczydłem oraz niezrozumiałymi rozliczeniami i niezbyt obfitym wynagrodzeniem Niewątpliwie ten charakterystyczny obrazek pasuje bardziej do kadru z filmu, niżeli do sytuacji życiowej. W praktyce księgowa ma dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, ręcznie w sumie nie przygotowuje jakichkolwiek papierów i bynajmniej nie zarabia mało (szczególnie jako główna księgowa w renomowanej firmie).

„Buchalteria” jest najistotniejszym działem w każdej instytucji, choćby wtedy, kiedy jest dokonywana zdalnie oraz tym samym jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyznaczonym pokoju. Do jej nadrzędnych zobowiązań trzeba zaliczyć: sporządzanie ksiąg rachunkowych, gromadzenie faktur, przechowywanie faktur, sprawdzanie danych, zapisywanie danych do systemu księgowego, zliczanie zobowiązań dla wielorakich instytucji, m in. GUS.

Każda księgowa ma szansę wraz z pozyskiwaniem wiedzy i doświadczenia zabiegać o lepszą posadę w firmie. Bez cienia wątpliwości najlepszą pracą jest praca głównej księgowej, która kontroluje transfer środków pieniężnych w firmie. Ponadto zajmuje się sprawami oficjalnymi, steruje asystentami i dba o rozwój swojego wydziału.

Każda księgowa ma możliwość też otworzyć swoją działalność gospodarczą, więc rozwijać swoje biuro rachunkowe oraz na własną rękę obsługiwać Klientów. W tym przypadku jednakże niezbędna jest zgoda Ministra Finansów – trzeba udokumentować praktyczne umiejętności w zawodzie i pozytywnie zdać test (od razu po skończeniu określonych studiów). Aby zdobyć pracę zarobkową jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Sporządzanie księgowości wcale nie jest takie banalne. Powinniśmy bezwzględnie znać wybrane przepisy, wraz z takimi, które obowiązują od paru dni. Księgowa musi obowiązkowo posiadać więc obszerną wiedzę, bowiem to ona odpowiada za obrót kapitału firmy. W przedstawionym przypadku wskazane jest skończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse czy rachunkowość (kierunki na wybranych uniwersytetach potrafią się trochę od siebie różnić). Wcale nie chodzi tu o przedstawienie stopnia magistra, tylko o optymalną wiedzę. Zaś tej wcale nie można nabyć na pozostałych specjalnościach. W dalszej kolejności księgowa musi nabyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy zamierza, np. założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mogą wnioskować osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji zaczerpniętych z codziennej praktyki, powinna posiadać również umiejętności „wrodzone”, m. in. precyzję oraz obowiązkowość w spełnianiu wszelakich funkcji. Malutki mankament w obliczeniach potrafi mieć fatalne skutki dla wszystkich pracowników.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z usług profesjonalnego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże przedsiębiorstwa (gdzie spotykamy się ze sporym przepływem pieniędzy), lecz też mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa może zaoferować każdemu Odbiorcy doradztwo z obszaru prowadzenia księgi wpływów oraz rozchodów (KPIR), opracowywania pełnej i częściowej księgowości, kadr i płac, przygotowywania deklaracji podatkowych, jak również tworzenia sprawozdań, m. in. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto wspomnieć, iż powinnością osoby działającej w rachunkowości jest zgłębianie wiedzy oraz doskonalenie predyspozycji. Generalnie, ukończenie studiów jest dopiero bazą do wykonywania tego fachu, zaś długie praktyki tym, czym możemy zyskać wielu Kontrahentów.

Ostatnimi czasy bardzo modna stała się „rachunkowość online” albo oferta „mobilnego biura księgowego”. Dzięki temu Interesanci w sumie nie muszą wychodzić z domu bądź instytucji, ażeby ich potrzeby zostały pomyślnie załatwione. Księgowa osobiście pojawia się we wcześniej obranym miejscu oraz pobiera wszelakie formularze na potrzeby obliczeń. Czasami może także pozostać w firmie, dla której pracuje i tam na miejscu dokonać rozliczeń.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Niezależna firma jest wspaniałym rozwiązaniem głównie dla księgowych, jakie od wielu lat pracują w branży oraz stąd nie pragną aktualnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Utworzenie przedsiębiorstwa księgowego jest powiązane jednak z paroma warunkami, m.in. znacznymi nakładami finansowymi. Koszt otwarcia odrębnego biura rachunkowego jest uzależniony przeważnie od rejonu, w którym miałoby ono działać. W sercu miasta wynajęcie lokalu będzie o wiele kosztowniejsze niżeli na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, iż sporą liczbę papierów można spokojnie załatwić online. Zatem mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest faktycznie dobrym pomysłem, zwłaszcza, jeżeli świeżo rozpoczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Do otwarcia firmy księgowej konieczne są: zarejestrowanie naszej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i obowiązkowe ubezpieczenie OC w wysokości przynajmniej 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie wolno wyznaczać Kontrahentom przypadkowym odpłatności, przykładowo takich, jakie odnajdziemy w cennikach pozostałych przedsiębiorstw. Cennik jest zdeterminowany paroma rzeczami: prestiżem firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa i profilem usług. Prowadzenie pełnej rachunkowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Powszechnie wykonuje się podział na ilość rachunków.

Jeśli pragniesz dowiedzieć się dużo więcej, wejdź w odsyłacz tu – Księgowość

Komentarze są wyłączone.