Praca w biurze rachunkowym

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Chwilówki bez zaświadczeń
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat rozwodowy
2 września, 2020

Księgowość dużej liczbie osób kojarzy się z mozolnym zapisywaniem grubych ksiąg, z osobą w binoklach nachyloną nad małym liczydełkiem oraz niezrozumiałymi wyliczeniami i niezbyt wysokim wynagrodzeniem Niewątpliwie taki charakterystyczny obrazek pasuje bardziej do ujęcia z filmu, aniżeli do sytuacji realistycznej. W praktyce księgowa ma dostęp do specjalnych programów komputerowych, odręcznie nie konstruuje żadnych formularzy oraz nie zarabia malutko (zwłaszcza jako główna księgowa w dużej firmie).

Księgowość jest najważniejszym obszarem w każdym przedsiębiorstwie, chociażby wtedy, gdy jest prowadzona zdalnie oraz w związku z tym jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w oddzielnym pomieszczeniu. Do jej zasadniczych powinności włącza się: sporządzanie wszelkich rozliczeń firmy, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, analizowanie badań statystycznych, wstawianie danych do systemu księgowego, sumowanie opłat dla przeróżnych instytucji, np. GUS.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę razem ze zdobywaniem umiejętności starać się o wyższe stanowisko w firmie. Bez cienia wątpliwości najatrakcyjniejszą funkcją jest funkcja głównej księgowej, która monitoruje ruch środków finansowych w firmie. Prócz tego zajmuje się kwestiami oficjalnymi, kieruje podwykonawcami oraz ma pod opieką postęp swego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę także otworzyć własną działalność gospodarczą, czyli rozwijać własne biuro rachunkowe oraz na własną rękę obsługiwać Interesantów. Tu aczkolwiek niezastąpiona jest zgoda Ministra Finansów – trzeba potwierdzić wyspecjalizowanie w zawodzie oraz zdać egzamin (od razu po zakończeniu wybranych studiów). Żeby otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, wcale nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Jak zostać księgową?

Wykonywanie księgowości w zasadzie nie jest takie łatwe. Należy koniecznie opanować wszystkie akty, równocześnie z tymi, które obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi posiadać zatem rozległą wiedzę, gdyż to ona odpowiada za obrót kapitału przedsiębiorstwa. W owym przypadku pożądane jest skończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse albo rachunkowość (specjalizacje na poszczególnych uniwersytetach potrafią się troszkę od siebie różnić). W ogóle nie chodzi tutaj o zaprezentowanie tytułu magistra, lecz o odpowiednią wiedzę. Natomiast takiej nie można zdobyć na innych kierunkach. W odpowiednim czasie księgowa musi uzyskać certyfikat księgowego, jeżeli chce, np. założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mają szansę starać się osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku posiadania matury oraz trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji zaczerpniętych z codziennej praktyki, musi posiadać także zdolności „wrodzone”, np. pilność oraz solidność w pełnieniu wszystkich zobowiązań. Mały defekt w obliczeniach niekiedy może mieć dramatyczne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z usług kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże firmy (w jakich stykamy się z ogromnym przepływem pieniędzy), ale także mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa potrafi zaproponować każdemu Odbiorcy doradztwo z zakresu opracowywania księgi przychodów oraz odpływów (KPIR), robienia pełnej oraz częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, sporządzania deklaracji podatkowych, jak i układania zestawień, np. dla GUS. Warto wspomnieć, iż powinnością osoby zatrudnionej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy oraz szlifowanie predyspozycji. Generalnie, stopnia magistra jest wyłącznie koniecznym warunkiem do wykonywania owego fachu, natomiast doświadczenie tym, czym mamy możliwość zjednać sporą liczbę Klientów.

Ostatnio bardzo atrakcyjna stała się „księgowość online” czy usługi „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takim przypadku Klienci nie muszą wyruszać z domu albo instytucji, żeby ich sprawy zostały dogodnie załatwione. Księgowa sama pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu oraz bierze wszystkie materiały do rozliczeń. Jest w stanie też pobyć w firmie, której pomaga oraz tam błyskawicznie wszystkim się zająć.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Samodzielna firma jest doskonałym wyjściem dla księgowych, które od kilku lat funkcjonują w tej dziedzinie oraz w sumie nie zamierzają aktualnie podejmować pracy u kogoś. Utworzenie przedsiębiorstwa księgowego łączy się jednak z wieloma postulatami, m.in. wysokimi wydatkami budżetowymi. Koszt otwarcia swego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony głównie od lokalizacji, w której miałoby ono się mieścić. W centrum metropolii wynajęcie lokum będzie o wiele kosztowniejsze aniżeli na przedmieściach. Warto wiedzieć, iż większość druków można bezproblemowo załatwić online. Więc mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest naprawdę korzystnym rozwiązaniem, w szczególności, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby utworzenia firmy księgowej potrzebne są: zarejestrowanie oddzielnej placówki, ukończenie studiów, certyfikat księgowego i obowiązkowe ubezpieczenie OC na sumę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Absolutnie nie wolno dyktować Kontrahentom przypadkowym odpłatności, np. takich, które wypatrzymy w taryfikatorach różnych przedsiębiorstw. Cennik jest uwarunkowany kilkoma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, umiejscowieniem przedsiębiorstwa oraz charakterem usług. Wykonywanie pełnej rachunkowości w dużej części przypadków może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Powszechnie tworzy się podział na ilość druków.

Jeśli zamierzasz dowiedzieć się o wiele więcej, kliknij w link w tym miejscu

Księgowość

Komentarze są wyłączone.