Pojazdy uprzywilejowanie – zdobywanie uprawnień, wymagania, rodzaje kursów

Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń
Adwokat – zawód pełny pasji
Marzec 25, 2017
Depilacja toruń depilacja laserowa depilacja gorącym woskiem
Metody usuwania owłosienia – depilacja woskiem i depilacja laserowa
Marzec 29, 2017

Pojazdy uprzywilejowanie – zdobywanie uprawnień, wymagania, rodzaje kursów

Kursy dla kierowców ochrony karetek wozów strażackich Pojazdy uprzywilejowane szkolenia

Kursy dla kierowców ochrony karetek wozów strażackich Pojazdy uprzywilejowane szkolenia

Pojazdy uprzywilejowane – czego można się spodziewać na kursie?

W wielu ośrodkach zajmujących się trenowaniem techniki jazdy można wynaleźć propozycję zajęć dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Od pewnego czasu cieszą się sporym wzięciem – zarówno te na ambulanse, jak i na pojazdy strażackie. Nic w tym dziwnego – można po nich natychmiast znaleźć zatrudnienie. Nadmienione kursy mają nade wszystko przygotować kierowcę do należytego reagowania w rozmaitych okolicznościach, nieraz niezwykle wyczerpujących oraz wyjątkowych. Praktykowanie manewrów na trasie, przejeżdżanie na sygnale przez przejścia na czerwonym świetle bądź jazda z dużą prędkością i nieoczekiwane wymijanie blokad na drodze – to zaledwie niektóre z poleceń, jakie stoją przed kursantami. Przeważnie instruktorom szczególnie zależy, żeby prowadzący opanował zdolność sterowania samochodem wówczas, gdy zdaje się, że to nierealne. Utracenie panowania w każdej sekundzie potrafi spowodować ciężki wypadek. Adresatami szkolenia są kierowcy, którzy planują podjąć zatrudnienie w rządowych organizacjach zajmujących się ratowaniem ludzkiego zdrowia oraz życia, pilnowaniem porządku publicznego, przekazywaniem wartości pieniężnych bądź gaszeniem pożarów.

Projekt szkolenia skupia więc ćwiczenia realizowane na różnorodnych obszarach: na płycie poślizgowej pierścieniowej lub placu manewrowym. Kurs zasadniczy trwa 14 godzin oraz mieści w sobie 6 godzin zajęć teoretycznych i 8 godzin zajęć praktycznych. Jakie tematy mają możliwość pojawić się na ćwiczeniach? W głównej mierze z działu regulaminów ruchu drogowego, problematyki występowania wypadków na ulicy, psychologii przewozu lub metody jazdy w utrudnionych warunkach. Szkolenie kończy się niewątpliwie testem z części teoretycznej oraz części praktycznej.

Test z części akademickiej trwa 25 minut oraz obejmuje 20 pytań w formie testu. Kursant musi obligatoryjnie oznaczyć trafnie tylko jedną odpowiedź. Pozytywny efekt testu mamy możliwość otrzymać, w przypadku kiedy przynajmniej 16 odpowiedzi jest prawidłowych.

Test z części praktycznej mieści w sobie zrealizowanie wybranych manewrów, przykładowo omijania przeszkody lub zatrzymywania pojazdu na zakręcie. W przypadku kiedy kierowca niewłaściwie zrobi dwa razy to samo zadanie, otrzyma niekorzystny wynik z egzaminu.

Jakie wymogi muszą spełnić kursanci?

W pierwszej kolejności jest dysponowanie prawem jazdy dowolnej kategorii. Naturalnie ktoś, kto zamierza być kierowcą – konwojentem bądź kierowcą samochodu policyjnego, musi koniecznie posiadać doświadczenie. Uczestnikiem zajęć nie może być zatem osoba, która chwilę temu dostała prawo jazdy. Długość każdego szkolenia jest przystosowywana do kwalifikacji oraz predyspozycji każdego kierowcy (kurs początkowy, kurs uzupełniający). Koniecznym wymogiem jest także ukończenie 21 lat i przedstawienie ważnego zaświadczenia od lekarza medycyny pracy i od psychologa. Stwierdzą oni, czy nie ma określonych przeciwwskazań do wykonywania pracy w charakterze zawodowego kierowcy.

Jaki jest wpływ stresu na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym?

Podczas zajęć wszyscy uczestnicy będą zdobywać wiedzę z działu psychologii transportu. Na zajęciach zapoznają się z tematem stresu, jaki szczególnie intensywnie oddziałuje na pracowanie za kierownicą. Jego źródłem potrafią być ekstremalnie przykre okoliczności na drodze lub okoliczności życiowe transportowanych osób. Wykłady mają za cel zaprezentować uczestnikom takie trudności, jak: oddziaływanie temperamentu na podejmowanie decyzji za kółkiem, ogromnego stresu, napojów alkoholowych i pozostałych specyfików odurzających na zdolność manewrowania samochodem.

Psychologia komunikacji drogowej mieści w sobie elementy psychologii poznawczej, psychologii pracy, psychologii uzależnień oraz dużej liczby innych dyscyplin. Na kursie dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych nie będzie sprawdzana gruntowna znajomość wszystkich zagadnień, bo jest to materiał studiów podyplomowych. W ostatnim czasie ta dyscyplina intensywnie się rozwija, bo bardzo dużo osób mających prawo jazdy zamierza posiadać wyraźną specjalizację, przykładowo zamierza przekazywać wartości pieniężne bądź cierpiących pacjentów do szpitala.

Zaś z przeciwnej strony kilkudziesięciu psychologów jest zaciekawionych analizowaniem kierowców, jako grupy społecznej szczególnie narażonej na napięcia emocjonalne oraz rozmaite inne uciążliwości. Trzeba tu wyszczególnić chociażby zbyt dużą liczbę godzin spędzonych w samochodzie, utrudnione stosunki z rodziną (u kierowców działających w transporcie globalnym) czy wyższe procentowo narażenie na urazy w wyniku wypadków drogowych.

W jaki sposób uczestnicy zostaną podzieleni?

Pierwsza grupa kierowców – tutaj będą wpisane osoby, które bardzo dobrze znają regulaminy, mają wypracowane adekwatne nawyki i absolutnie nie robią jakiegokolwiek niebezpieczeństwa w trakcie prowadzenia pojazdu. Instruktorzy będą opierać się na dwóch pozytywnych stronach tych kierowców: umiejętności rozpoznawania zagrożeń oraz na chęci poprawiania swoich błędów.

Druga grupa uczestników – do niej zapisani będą kierowcy, którzy omyłkowo stwarzają ryzyko dla pozostałych uczestników drogi. Planują poprawić swoje braki (mino, iż robią ich sporo), chcą uczyć się dobrego reagowania w ekstremalnych warunkach.

Trzecia grupa kursantów – do niej będą uczęszczali kierowcy, jacy umyślnie wywołują różnorakie zagrożenia i intencjonalnie nakłaniają innych do odważnych zachowań. Jednocześnie planują poprawić swoje braki i wykazują się gotowością zdobywania kompetencji i doskonalenia swoich umiejętności.

Jeśli zamierzasz wiedzieć więcej, kliknij w link po prawej stronie – kurs na pojazdy uprzywilejowane ile kosztuje

Komentarze są wyłączone.