Dentysta dziecięcy

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u dentysty mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma także traumę na myśl o nakazanych wizytach u dentysty szkolnego, który bez wyczucia wpychał duże paluchy do ust, rozrywając nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu maluchowi podobnych przeżyć i pokazać mu, że zdrowie zębów jest bardzo ważne, należy starannie wybrać lekarza, który nie zniechęci, a zabawi malucha. Jakie warunki musi spełniać najlepszy stomatolog dla dziecka?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Dentyści uważają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Dentysta, który tak często przeraża dorosłych, z pewnością może być  dużego stresu dla naszej pociechy. Jeżeli więc planujesz zabrać swoje dziecko do dentysty, zdecyduj się na tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi dedykowane dzieciom. Wiele gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To stopniowe oswajanie się dziecka z gabinetem dentystycznym. Najważniejsza jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej przyszłym pacjentom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg dentystyczny na zabawce. Istotny jest również udział rodziców w pierwszej wizycie- muszą oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami przebadać zęby, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Młody pacjent wyczuwa emocje rodziców, dlatego bardzo istotna jest także swobodna rozmowa z lekarzem i tłumaczenie maluszkowi najprostszych zasad pielęgnację jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet stomatologiczny

Przyjazne fotele o kształcie zwierzątek, kolorowanki, puzzle  w poczekalni, monitor z bajkami rozpraszające uwagę malucha, pastelowe kolory, postacie z ulubionych bajek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne dentysty… Może się wydawać, że to jedynie nieistotne szczegóły, jednak dla malucha mają one fundamentalne znaczenie. Dobrze urządzony gabinet lekarski powoduje, że mały pacjent czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dlań obce. Dlatego nie wpada w nerwy i łatwiej rozproszyć jego uwagę i wykonać niezbędne zabiegi.

  1. Najlepsze znieczulenia dla dzieci

Zdarzają się osoby, które uznają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Chore mleczaki regularnie niszczone są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie zębów mlecznych prowadzi natomiast do wad zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by regularnie sprawdzać stan uzębienia dziecka i nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze nie tak dawno specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie istniały. Dlatego niemal każdy z nas, z dreszczem, przypomina sobie pierwsze nerwy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Szczęśliwie dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla najmłodszych ale także innowacyjnymi metodami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest uspokojone a nawet nieco otumanione. W tym miejscu należy podkreślić, że sedacja jest w pełni bezpieczna dla maluchów i ma mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko użycie budzącej strach strzykawki, ale także niepokojące poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą nowoczesną techniką jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? Jest to całkowicie bezpieczna, acz innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o różnym natężeniu i powoli wprowadza małego pacjenta w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, tak jak sedacja, bardzo bezpieczny i szeroko polecany przez dentystów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby stosowania igieł, a dodatkowo unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W większości gabinetów dentystycznych wśród usług dla dzieci znajdziemy także opcję założenia kolorowych plomb. W tym przypadku jednak możemy z całą pewnością powiedzieć, że „to jedynie mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać wypełnienie w ulubionym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Przy wyborze gabinetu dla swojej pociechy powinniśmy zwrócić też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko starannie wyszkolony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić dzieci, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie bało, dlatego istotne jest, czy wybrany przez ciebie stomatolog ma dobre podejście do najmłodszych.

Podczas wizyty dentysta powinien także wytłumaczyć maluszkowi w jaki sposób będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co konkretnie się dzieje w ustach malca. Bardzo dobrze świadczy o dentyście, kiedy dodatkowo wyjaśni i zaprezentuje naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje zęby- jak i jak często je czyścić i dlaczego jest to bardzo ważne. Malucha po wizycie u dentysty można też nagrodzić smakową pastą do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to całkowicie normalna rzecz, której nie należy się bać.

www.dentysta-grudziadz.pl

Komentarze są wyłączone.