Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy stosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo
GŁADKA SKÓRA, PIĘKNE PAZNOKCIE- PIELĘGNACJA STÓP – Haluksy
Luty 18, 2019
Kursy jezykowe do certyfikatu z angielskiego toruń, ANGIELSKI TORUŃ
Certyfikaty i egzaminy językowe z Angielskiego – Który kurs wybrać
Kwiecień 28, 2019

Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy stosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są popularną dolegliwość przeważającej części społeczeństwa. Pośród osób borykających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Czym jest to spowodowane? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak uciec przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać ekspansję zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości palucha u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Zaniedbane haluksy są źródłem coraz większego bólu. Skąd się biorą haluksy? Zwyrodnienia te dotykają o wiele częściej panie niż mężczyzn. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy szpilki, które silnie obciążają i deformują stopę. Szpilki powodują zwiększone napięcie w przedniej części stopy. Paluch jest w takiej sytuacji nadmiernie obciążony, przeciążona jest również środkowa krawędź stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są jeszcze większe, a jeśli połączymy te warunki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową klęskę dla naszych stóp.

Haluksy to zazwyczaj skłonność genetyczna- elastyczność tkanki łącznej i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże genetyczne. Jeśli więc twoi dziadkowie lub mama mają kłopoty z haluksami, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

W jaki sposób zapobiegać

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem buty na wysokim obcasie. Nie zaleca się też kupowania butów z cienkimi noskami, w których palce stopy nie ma miejsca do prawidłowego ułożenia palców. Kobiety z haluksami powinny wykonywać regularnie specjalistyczne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim warto dbać o prawidłową dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie pierwsze objawy haluksów, koniecznie zapisz się do specjalisty, który poleci ci odpowiedni środek, który zahamuje postępowanie deformacji.

Współczesna medycyna proponuje przeróżne sposoby profilaktyki i zatrzymywania haluksów. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki zmniejszające ból wywołany przez zwyrodnienia. Często nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwbólowymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ustawić paluchy i stopę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu eliminuje się tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty żelowe – są to lecznicze poduszki żelowe, które układają stopę w zdrowej pozycji, zmniejszają nacisk i wstrzymują rozwój deformacji. Polecane są przede wszystkim dla kobiet, które codziennie noszą szpilki.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; używa się je do leczenia płaskostopia poprzecznego oraz haluksów. Wkładki te poprawiają ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, niweluje otarcia i zmniejsza przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do profilaktyki haluksów ale też do przyspieszenia rehabilitacji po operacji (tak, tak, haluksy niestety wymagają czasami interwencji chirurga)
Bunito duo – jest to profesjonalna szyna, która jest używana zarówno po to by zapobiegać deformacjom ale też by działać w zalążkowej fazie haluksów. Bunito duo nie paraliżuje ruchów, jest stosowana zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat na haluksy

Kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi skutków lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie metoda operacyjna. Obecnie istnieje kilka rodzajów operacji dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów opiera się na chirurgicznej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palców i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że kondycja twoich stóp wymaga poprawy, obowiązkowo pomyśl, czy twój tryb życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Zastanów się czy ktoś z bliskich cierpiał na podobny problem. Postaraj się zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeśli masz nadwagę, pomyśl nad kuracją odchudzającą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby zaleci potrzebne środki zachowawcze. Należy pamiętać, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc należy troszczyć się o nie. Jeżeli czujesz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu na nogach Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje zwiększały się z dnia na dzień.

Orteza na haluksy

Komentarze są wyłączone.