Radiologia w gabinecie stomatologicznym

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzatory do domu – Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Zdjęcia RTG w gabinecie dentystycznym

RTG w gabinecie stomatologicznym służy celnej diagnostyce . Dentyści zlecają rentgenowskie, aby mogli osiągnąć szczegółowe dane na temat umiejscowienia oraz kondycji zębów w szczęce. Zazwyczaj dzięki temu następuje zauważenie dolegliwości, niemożliwych do wykrycia, w czasie rutynowego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia w gabinecie stomatologicznym to nic innego jak rentgenowskie prześwietlenia zębów. Zazwyczaj takie prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym obejmuje obraz 2-3 zębów. Wartością zdjęcia punktowego jest to, że dokładnie pokazuje pojedyncze zęby, a to ułatwia stomatologowi diagnozę. Z drugiej strony RTG zębów zewnątrzustne pokazuje cały komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne odsłania rozmieszczenie zębów względem siebie oraz względem szczęki oraz zdjęcie cefalometryczne, boczne, które daje obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej oraz podniebienia twardego.

Kiedy konieczne jest wykonanie badań rentgenowskich w stomatologii

Zdjęcia rentgenowskie zębów u dentysty konieczne są dla różnych działów stomatologii. Najczęściej, fachowego użycia RTG, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

RTG zębów przynosi efekty diagnostyce chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian kostnych – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne włączają się też jako bazowy element przed zabiegami i leczeniem, które wymagają uprzedniego rozpoznania umiejscowienia zębów. Dzięki temu stomatolog ortodonta diagnozuje krzywizny zębów, a protetyk stwierdza, jak dużą przerwę wynikającą z utraty zęba albo zębów, trzeba uzupełnić.

Jeśli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku lub ucierpiał przez uraz mechaniczny zębów lub szczęki, stomatolog również wysyła go na wykonanie radiologicznych badań. Rentgen zębów unaocznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. wskaże miejsce narzędzia, jeśli utkwiło ono w kanale zęba, a ponadto jest przydatnym krokiem w diagnostyce raka.

Zazwyczaj stomatolog zleca powtórzenie badań RTG po ukończeniu leczenia, żeby ocenić jego rezultat.

Jak wygląda RTG zębów w gabinecie stomatologicznym?

Współcześnie często w gabinetach dentystycznych przeprowadza się zdjęcia RTG na miejscu od ręki podczas wizyty. To ogromne uproszczenie dla pacjentów, ponieważ nie muszą umawiać się na nową wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni radiologicznej. Pomimo obaw pacjentów zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie boli oraz nie wymusza od pacjenta wyjątkowych przygotowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tak jak zazwyczaj zjeść coś, pić oraz zarzyć swoje leki.

Konkretnym wymaganiem przed prześwietleniem radiologicznym zębów jest pozbycie się wszystkich przedmiotów z metalu ze strefy twarzy i szyi. Co oznacza, że na RTG u stomatologa lepiej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a minutkę przed zabiegiem trzeba zdjąć okulary, protezy oraz słuchowy aparat.

Samo przeprowadzenie zdjęcia RTG zębów u dentysty trwa tylko kilka sekund, zwłaszcza, że przy rozwoju technologicznej, zazwyczaj jest to już RTG w formie cyfrowej. Warto zauważyć, że stomatolog, który wykonuje RTG przedstawia pacjentowi szczegóły oraz informuje go o wszystkich etapach przeprowadzanego zabiegu.

Zdjęcia rentgenowskie wywołują strach, pod względem promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, ma negatywne skutki, natomiast nie trzeba się martwić, ponieważ podczas wykonywania zdjęcia RTG zębów u stomatologa, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Organizm przyswaja znikomą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent zakłada specjalny ochronny fartuch. Nie powinno się jednak zapisywać się na RTG za często, najlepiej nie częściej niż raz na pół roku, dlatego trzeba pamiętać, kiedy miało się je ostatnio. Zdjęć rentgenowskich powinny omijać ciężarne kobiety, bez względu, czy mają je mieć wykonane dla stomatologa czy innego lekarza. Jeśli to nie jest konieczne lepiej, żeby ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety radiologii cyfrowej u dentysty.

Skoro RTG zębów da się wykonać w gabinecie dentystycznym w cyfrowo, warto znaleźć plusy takiego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika RTG pełniła klisza, która z reguły wymagała sporo miejsca oraz mogła szybko ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, ponieważ pliki można bezpiecznie zapisać w pamięci komputera. To szczególna zaleta, ponieważ umożliwia ona przekazywanie obrazu zdjęcia radiologicznego w dowolne miejsce, bez przymusu wożenia całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Dentysta może spojrzeć na nie oraz swobodnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest zdecydowanie wytrzymalsze, bo ciężko je uszkodzić.

Warto dodać, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wydzielania odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

To badanie jest dokładne i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Dentysta Toruń

Komentarze są wyłączone.