Ogrody projektowanie i zakładanie – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – jak kupić dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Certyfikat angielskiego Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i dobrego przygotowania. Nim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez otoczenie pięknych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o fundamenty i rozpocząć projektowanie ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Zanim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który w szczególności należy zwrócić uwagę, jest teren, gdzie powstanie ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice i co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pozwoli sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma tylko pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci oraz czy powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy planujemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w przestrzeni. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym miał swój porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak pamiętać, by unikać surowych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość swobodnego poruszania się. Należy zastanowić się, jak złączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które połączą wszystkie te elementy w spójną całość. Należy pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale też, by nie było ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by otrzymać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się dobre książki, portale internetowe albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zamierzonego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Przydatne udogodnienia

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich zbytnio oraz, by przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu szczegółowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, ponieważ każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają specjalistyczną wiedzę w zakresie świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest właściwie dopasować je do idei klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na znajomości ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów zakładania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto część firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, by raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.