Systemy podlewania ogrodów

Dobry Fryzjer – wybieramy dobry salon
16 kwietnia, 2020
Nowoczesne technologie termoizolacji
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Przegląd systemów nawadniania ogrodów

Gdy ważne jest dla nas to, aby ogród ładnie się prezentował, najważniejszym elementem, który zachowa go w pięknym stanie jest nawadnianie. To za mało, by dbać o rośliny podcinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród wymaga wody, jednak zwyczajne metody podlewania nie dość, że pochłaniają sporo czasu oraz wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często przyjmuje się, że tak samo jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu pośród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Z uwagi na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, jakie będą „pamiętały” o konieczności nawodnienia ogrodu, ale też mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Codzienne korzystanie ze zwykłej konewki pobiera niezwykle dużo czasu i sprawdzi się jedynie w maleńkim ogrodzie, ze względu na to część osób co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To o wiele bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podpiąć wąż pod kran, co znacznie ułatwia dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz ciągłego dolewania wody. Do podlewania ręcznego możemy dołączyć pistolet, który umożliwia regulację ciśnienia wody, a także zatrzymanie strumienia bez potrzeby zamykania kranu, a także specjalne ogrodowe zraszacze, które podczepia się pod wąż oraz które także ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz w dużym stopniu zminimalizują wkład ludzkich rąk.

Jeżeli jednak myślimy o zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, co umożliwia programowanie momentu zraszania. Minusem tej metody są widoczne rozciągnięte po ogrodzie węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy przyzywczaić się do widocznych. rozprowadzenie większego systemu nawadniania nada się nie tylko w największych ogrodach, ale też w niewielkich oraz mniejszych. System nawadniania wymaga co prawda dobrego zaangażowania w postaci planu oraz instalacji pełnego systemu. Zazwyczaj system zakopywany jest pod ziemią. Wymagane jest podłączenie programatora, systemów przenoszących wodę, podłączonych do wodnej instalacji w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, jakie będą odpowiadały do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi być zainstalowany przed projektem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Pośród ogrodowych zraszaczy dostaniemy parę odrębnych rodzajów, jakie można zastosować do nawodnienia ogrodu. Spisują się one wspaniale jako część składowa pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem popularne z tego powodu, że ich kluczową zaletą jest równomierne nawodnienie konkretnej części ogrodu. Zaopatrzone w formujące wielkość strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one dość niskie, a ich podstawową zaletą jest to, że po ukończeniu czynności podlewania zanurzają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – przede wszystkim sprawdzają się, ponieważ mogą zostać wyregulowane w obrębie 360o. Świetnie przydadzą się w podlewaniu trawy i posiadają sporo funkcji oraz są wyższe pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Bardzo zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może dojść od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym czasie jedynie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze są dobre w tworzeniu delikatnej mgiełki, z tego względu okażą się najlepsze w przypadku roślin, jakie nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugim rodzajem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Z reguły służą one nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą doskonałe do podlewania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów oraz warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza łodyg, liści ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej jest to system niezwykle ekonomiczny, ze względu na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące wykonuje się z kabli z kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki bardzo wydajnie nawadniają rośliny dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się tylko na małych przestrzeniach, do podlewania minimalnych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozbudowanych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość prostej instalacji oraz samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące mają swoje zastosowanie przede wszystkim w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

Ogrody Toruń

Komentarze są wyłączone.