Czy przedawnione długi trzeba spłacać? Porady prawnika

kancelaria adwokacka toruń adwokat odszkodowania prawnik rekompensaty
W sprawie o odszkodowanie pomoże tylko dobry prawnik
30 kwietnia, 2017
dj na wesele gdańsk muzyka na wesele muzyka do pierwszego tańca
Oprawa muzyczna wesel – DJ, konferansjer i wodzirej
5 maja, 2017

Czy przedawnione długi trzeba spłacać? Porady prawnika

prawnik toruń skuteczny adwokat kancelaria adwokacka przedawnione długi

prawnik toruń skuteczny adwokat kancelaria adwokacka przedawnione długi

Specyfika funkcjonowania firm windykacyjnych

Ogromna ilość placówek „ściągających” długi jest sterowana przez osoby, które zrealizowały studia prawnicze, jednakże nie posiadają aplikacji. Z tego względu mają podstawową wiedzę z kręgu prawa cywilnego. Zdobywanie przeróżnego charakteru długów wymaga pełniejszego poświęcenia i wyczucia, którego zupełnie nie da się otrzymać w inny sposób, jak podczas stażu w kancelarii prawniczej u „dojrzalszych” przyjaciół po fachu. W tym miejscu konieczny jest adwokat, który dokładnie będzie miał świadomość, które kroki należy podjąć. Instytucje odzyskujące długi częstokroć nie pobierają dodatkowej „przedpłaty” oraz umawiają się jedynie na procent od „ściągniętej” wierzytelności. Przeważnie jest to od około 20% do około 50% całej sumy. To niewątpliwie fakty dotyczące Klientów. Oni w sumie nie muszą praktycznie podejmować żadnych czynności, poza czekaniem na uregulowanie części długu poprzez przedstawioną firmę. Natomiast co w niniejszym momencie dzieje się z trasatem?

Firmy windykacyjne i telefony przez całą dobę

Warto jest w tym miejscu odróżnić dwie rzeczy: gdy jakakolwiek osoba zaledwie co została trasatem oraz wierzytelności przedawnione, jakich zupełnie nie powinniśmy płacić. W pierwszej sytuacji dłużnik musi koniecznie oddać niespłacone pożyczki pod rygorem procesu sądowego, wręczenia wyroku, zabrania wszelkich funduszy przez komornika i w rezultacie uiszczenia dużo pokaźniejszej sumy niżeli pierwotna. W drugiej sytuacji w ogóle nie należy spłacać długu – taką wiadomość zdobędziemy od każdego prawnika. Niestety spora liczba placówek windykacyjnych nie prosi już o spłatę wspomnianego zadłużenia, lecz terroryzuje trasatów negatywnymi efektami ich niespłacenia. Realizują to przy pomocy listów, które w krótkich odstępach czasu lądują w skrzynce, kilku identycznych informacji e-mail i nieustannych kontaktów telefonicznych z numerów zastrzeżonych. Zazwyczaj komunikaty są nakreślone w taki sposób, ażeby trasat rozważył to, iż rzeczywiście musi coś pokryć. Pełno w nich osobliwych dla „zwykłego zjadacza chleba” stwierdzeń typu „fundusz niestandaryzowany” i „fundusz sekurytyzacyjny”. Co konkretnie w owej okoliczności musimy zrobić?

Kiedy konieczna jest spłata wierzytelności?

Wówczas powinniśmy przyjąć pozew o zapłatę z sądu (o ile długu w ostatnim czasie nie uregulowaliśmy). W żadnym przypadku dokumentów z sądu nie powinniśmy marginalizować, bowiem po jakimś okresie (uprawomocnienie) posiada ono moc wykonawczą. Gdy informacje objęte w pozwie są niepoprawne bądź przyłączono do pozwu nieprawdziwe załączniki – tym bardziej powinniśmy zareagować. Trasat ma prawo się wzbraniać, np. kiedy doszło do utraty ważności długów. W takiej sytuacji dobrze jest skorzystać z porady prawnej albo iść do znalezionej Kancelarii Adwokackiej w Bydgoszczy, jaka objaśni nam, jakie działania będą najprzydatniejsze. Cesjonariusz, jaki dochodzi swych należności, posiada obowiązek przedstawić w czasie rozprawy sądowej dowody, np. zaprotokołowany mandat za przejście obok pasów dla pieszych.

Jak się zachować, kiedy długi są przedawnione?

Przedsiębiorstwa windykujące długi nie mają absolutnie żadnych praw. Ma je sąd, komornik, pełnomocnik – lecz nie firma zajmująca się inkasowaniem nieważnych zadłużeń. Jeśli zatem odebraliśmy ponaglenie do zapłaty od opisanego podmiotu, nie wolno wykonywać takich ruchów:

1. Ogólnie rzecz ujmując nie można reagować na dokumenty, e-maile i odbierać komórki, bo będzie to tożsame z istnieniem wierzytelności (którego absolutnie nie należy spłacać)

2. Jeżeli zaprezentowana spółka umawia się telefonicznie, musimy mieć na uwadze to, że całkowita dyskusja będzie nagrana – i to niekiedy może właśnie negatywnie wpływać na naszą sprawę. Po prostu nie dawajmy się nagrywać, w ogóle nie wchodźmy w zbędne rozprawy z windykatorami pracującymi w centrum obsługi telefonicznej. Najzwyczajniej w świecie odrzućmy połączenie, szczególnie jeśli nie pojawia nam się numer telefonu.

3. Mówiąc w skrócie nie dajmy się nękać! W przypadku nieaktualnych wierzytelności w żadnym razie nie przekazujmy podań odwoławczych, próśb wypłacania zadłużenia w ratach, propozycji opóźnienia okresu zapłaty zadłużenia itd. Krótko mówiąc nie dajmy się także nabrać na pertraktacje, czyli „promocje” i „upusty” odnoszące się do przedawnionych zadłużeń.

4. Wcale nie płaćmy jakiejkolwiek kwoty na konto przedsiębiorstwa windykacyjnej, chociażby jednego grosza. Gdyż w takiej sytuacji ruszy cała machina odbierania długów. Pokrycie chociażby niesłychanie niskiej kwoty jest równoznaczne z tym, iż dług akceptujemy.

5. Jeśli odebraliśmy niezrozumiałe pismo, zwróćmy się do adwokata, który objaśni nam poszczególne jego komponenty.

Powinniśmy ponadto pamiętać o tym, iż długi nieaktualne możemy opłacić dobrowolnie. Środki pieniężne nie znajdą się jednak na rachunku rozliczeniowym prawdziwego wierzyciela, tylko instytucji, która powyższy dług w późniejszym czasie odkupiła. Trzeba w takim przypadku zadać sobie podstawowe pytanie: czy tak należy robić? Zapłacenie początkowemu kredytorowi nieprawomocnego zadłużenia ma sens, lecz płacenie placówkom, jakie od siebie nawzajem zakupują niespłacone zobowiązania i liczą na duży interes – przypuszczalnie nie. Szczególnie, iż przeważająca część dopuszcza się nadwyrężenia polskiego prawa.

Jeżeli zainteresował Cię powyższy problem oraz chcesz zobaczyć, jak na przykład prezentuje się fachowa strona www adwokata, możesz kliknąć w tym miejscu – www.adwokat-bydgoszcz.eu

Komentarze są wyłączone.