Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

zawodowy dj dj łódź dj na uroczystości i zabawy
Organizowanie imprezy – dobry DJ nie jest zły
Kwiecień 7, 2017
toruńska kancelaria notarialna dobry notariusz pomoc notarialna
W jakich sprawach może doradzić nam notariusz?
Kwiecień 9, 2017

Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Co zrobić, by dostać alimenty na dziecko?

Zobowiązaniem wszystkich rodziców jest zapewnianie dziecku odpowiedniego życia aż do czasu ukończenia przez nie 18 lat, natomiast w przypadku dzieci nieuleczalnie chorych przymus taki mówiąc w skrócie nie zanika de facto nigdy. Póki dziecko nie może pokrywać kosztów utrzymania samo, czyli zagwarantować sobie wszelkich nieodzownych środków do życia, to bezwzględnie rodzice koniecznie muszą realizować owy obowiązek. Jedynie w sytuacji, gdy „inwentarz” dziecka jest duży oraz powinien mu zapewnić niezbędne rzeczy, wtedy rodzice bynajmniej nie powinni płacić żadnych alimentów. Niezdolność dziecka do samodzielnego „zarabiania na życie” jest kluczowym pretekstem orzekania poprzez sąd alimentów.

Oczywiście na początku sprawa wygląda tak, że jedno spośród rodziców wędruje do którejkolwiek z Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz pyta o pomoc przy sporządzaniu pozwu o rozwód oraz o pośredniczenie w sprawie rozwodowej. Dopiero później na któregoś z byłych współmałżonków są nakładane alimenty.

Zobowiązanie alimentacyjne ma miejsce od terminu urodzenia dziecka aż do czasu, kiedy będzie ono potrafiło egzystować na własną rękę. Usamodzielnienie się wcale nie jest jednoznaczne z ukończeniem 18 lat oraz dostaniem dokumentu potwierdzającego tożsamość. Praktycznie żaden kodeks nie przedstawia jaka jest granica wieku, ponieważ każdy przypadek musi koniecznie być omówiony indywidualnie. Punktem odniesienia na pewno jest przyjście ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niespłacania alimentów, bowiem był on pewny, iż ukończenie przez córkę 18 lat jest jednoznaczne z zakończeniem ich płacenia. W czasie konwersacji okazuje się jednak, iż niepełnoletnie dziecko uczęszcza do szkoły policealnej bądź posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz absolutnie nie będzie mogło się uniezależnić wskutek nieuleczalnej choroby, m in. fizycznej.

Kiedy nie ustaje obowiązek płacenia alimentów?

Jest parę przypadków, które absolutnie nie zwalniają rodziców z ciężaru regulowania alimentów. Jedną z nich jest ożenek (lub zamążpójście) z równorzędną niemożnością oddzielnego zarabiania na siebie. Naturalnie na starcie małżonkowie sobie pomagają we wszelakich materialnych kwestiach, stąd jeśli jedno spośród nich zarabia bardzo dużo i może współmałżonka utrzymać, wówczas rodzice wcale nie są zobowiązani już sponsorować dziecka. W przypadku kiedy jednak stykamy się z sytuacją przeciwległą – małżonek wcale nie jest w stanie dać materialnego wsparcia obojgu – wówczas rodzice są zobowiązani pomóc. Częstokroć rzecz jest natomiast tak zawiła, że rada rzetelnej kancelarii jest wprost konieczna.

Alimenty są zobowiązani regulować rodzice na swoje niewidome dziecko, które ogólnie rzecz ujmując nie potrafi indywidualnie zabezpieczyć sobie bytu. Posiada znaczny, umiarkowany lub lekki stopnień niepełnosprawności bądź orzeczenie ZUS-u o niezdolności do pracy. I wcale nie ma tutaj znaczenia powód przedstawionego stanu rzeczy, m in. kiedy niepełnoletnie dziecko nadużywa alkoholu czy zażywa twarde narkotyki. Inaczej mówiąc, dziecko z nieuleczalną wadą ruchową albo psychiczną obowiązkowo muszą utrzymywać matka i ojciec. Niekiedy do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy ogólnie rzecz ujmując nie chcą chorego dziecka utrzymywać i działają tak – naturalnie ironicznie – aby nie wypłacać alimentów i uwolnić się od „balastu”.

Pełnoletnie dziecko powinno pobierać alimenty też wtedy, kiedy ukończyło 18 lat, nie uczy się w żadnej szkole, nie ma pracy i mówiąc w skrócie nie jest w stanie znaleźć zatrudnienia. Jeżeli chce uzyskać alimenty od swoich rodziców, powinno obowiązkowo wykazać, iż jego sytuacja materialna jest fatalna, np. żyje w nędzy.

Alimenty z pewnością zdobędzie każde dziecko, jakie uczy się, m in. w technikum lub w szkole wyższej. Zasadniczo, do czasu gdy dziecko się uczy, rodzice mają obowiązek uiszczać alimenty. Ustanie zobowiązania alimentacyjnego ma miejsce tylko w jednej sytuacji – gdy syn, mimo że zdobywa wykształcenie – może indywidualnie się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Rodzice wcale nie są zobowiązani spłacać alimentów wówczas, kiedy dziecko posiada takie dochody, iż potrafi opłacić sumaryczne koszty życia, m in. sfinansować mieszkanie, pożywienie, media oraz różne inne nieodzowne do prawidłowego funkcjonowania rzeczy. Zarobkiem w ogóle nie musi koniecznie być w tym przypadku wyłącznie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, ale też renta rodzinna, stypendia pobierane na uczelni wyższej lub dochody osiągane przez pracujące rodzeństwo. Czasami w efekcie sporów z rodzicami dochodzi do rozprawy w sądzie. Dziecko wynajmuje jakiegoś z adwokatów z Torunia i konkuruje z rodzicami, bowiem ma zatrudnienie w wymiarze 1/5 etatu etatu oraz nie ma faktycznie środków do prawidłowego funkcjonowania.

Płacenie alimentów ustaje czasem przed osiągnięciem przez dziecko dojrzałości, jednakże owe sytuacje są niesłychanie rzadkie. Młody człowiek musi koniecznie ukończyć edukację oraz uzyskać zawód, i z jego pomocą będzie w stanie zapewnić utrzymanie ogólnie rzecz ujmując nie tylko sobie, lecz także własnej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wielkość alimentów zależy od kilku ważnych czynników: uzasadnionych oczekiwań dziecka, szans zarobkowych rodziców, zdolności materialnych rodziców, zakresu „sponsorowania” – bierze się tutaj pod uwagę samodzielne starania rodzica w sprawie utrzymania dziecka.

Jeżeli zainteresował Cię niniejszy artykuł, zamierzasz dowiedzieć się więcej o poradach prawnych oraz pozostałych usługach udzielanych przez mecenasów, kliknij w link z boku – Kancelaria – a na pewno odnajdziesz właśnie to, czego poszukujesz.

Komentarze są wyłączone.