Najem okazjonalny – poświadczenie u notariusza

grafik toruń ulotki reklamowe agencja reklamowa
Trendy w projektowaniu stron www
Kwiecień 14, 2017
biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość
Czy praca w księgowości się opłaca?
Kwiecień 14, 2017

Najem okazjonalny – poświadczenie u notariusza

notariusz notariusz toruń usługi notarialne

notariusz notariusz toruń usługi notarialne

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź czym jest najem okazjonalny

Wynajmowanie lokalu mieszkalnego czasami może wiązać się z różnorakimi, zaś częstokroć nawet nadzwyczaj męczącymi komplikacjami. Na stronach poświęconych mieszkaniom do wynajęcia aż roi się od ciekawostek w kwestii fałszywych mieszkańców i fałszywych wynajmujących. Zdewastowane sprzęty, powyrywane podłogi, zalane domy, brak szansy wyeliminowania mieszkańców z powodu ciąży lokatorki – to oczywiście niektóre przykłady. Do tej pory mieszkańcy czuli się właściwie bezkarni, gdyż w większości przypadków podpisywali umowy bez wpisania daty wygaśnięcia. Jeśli wynajmujący z jakiegoś powodu chciał wyswobodzić się od lokatorów, na starcie musiał dać im wypowiedzenie z konkretnym wyprzedzeniem, a w następnej kolejności mógł prosić o eksmisję. Taka sprawa mogła trwać jednakże latami, przykładowo na skutek czasu jesienno-zimowego, w czasie którego wcale nie można eksmitować mieszkańców lokali albo z powodu czekania na lokum socjalne przyznawane przez miasto. Z innej strony to właściciele częstokroć nie parafowali umów, obarczali wielkimi należnościami za remonty właśnie lokatorów albo w ogóle nie przekazywali z powrotem kaucji. Kaucja jest zawsze zwrotna oraz wynajmujący ma z niej czerpać jedynie w przypadku poważnych spustoszeń w mieszkaniu absolutnie nie związanych ze zwykłym korzystaniem albo wtedy, kiedy mieszkaniec nie zapłaci całościowych opłat związanych z wykorzystaniem lokalu, przykładowo wcale nie zapłaci za ogrzewanie.

Skala tematu spowodowała wprowadzenie tzw. wynajmu okazjonalnego, który ma dawać skuteczniejsze zabezpieczenie zarówno dla właściciela mieszkania, jak również dla najemcy. Jest ona ważna wyłącznie w przypadku poświadczenia jej u notariusza. Inaczej jest zwyczajnie nieważna i nie będzie możliwości się na nią powoływać. Najem okazjonalny to procedura dzierżawienia lokali mieszkalnych skierowana do osób prywatnych, jakie od zawsze funkcjonowały w szarej strefie, a więc wynajmowały mieszkania bez dodatkowych umów oraz dodatkowo nie prowadzą w owym aspekcie działalności gospodarczej. Powinni to być też osoby, jakie dzierżawią mieszkanie na okres nie dłuższy niż 10 lat.

Co jest potrzebne do najmu okazjonalnego?

Głównie deklarację dzierżawcy, w jakim wskazuje lokal, do którego musi obowiązkowo się wyprowadzić w przypadku rozwiązania umowy lub eksmisji. Wcale nie chodzi w tym miejscu o zachcianki właściciela mieszkania, więc kwestie, gdy bez zawiadomienia przemyka on do mieszkania oraz stwierdza, iż na drugi dzień wszyscy mieszkańcy mają się wyprowadzić. W pierwszej kolejności – wcale nie jest to zbieżne z prawem, natomiast po drugie – wynajmującego też obowiązują konkretne przepisy. Właściciel powinien mieć poważny powód, aby potwierdzić, że postulaty umowy zostały przekroczone.

Niezbędna jest również zgoda właściciela domu, do którego mieszkaniec ma się wyprowadzić w niepokojącej sytuacji (zwłaszcza w trakcie eksmisji). Spora liczba najemców ma dom rodzinny lub „miejsce”, jakie na własne potrzeby komuś wynajmują. Mogą w umowie napisać również adres zameldowania. Wszelkie umowy, które wcale nie posiadają takich zaświadczeń, nie będą zatwierdzane poprzez notariuszy – nie realizują bowiem kluczowych zaleceń.

Jakie są opłaty powiązane z podpisaniem umowy najmu w kancelarii notarialnej? W przypadku notariuszy z Torunia jest to średnio 1/10 minimalnego nagrodzenia za zatrudnienie. Stąd nie jest to więc suma rujnująca, zaś kancelarie notarialne przeważnie świadczą swoje usługi w dobrych cenach. Opłata zawsze tyczy się właściciela mieszkania, czyli osoby jaka jest posiadaczem domu. Jeżeli wynajmujący próbuje obarczyć nas tą sumą (a także na przykład kaucją w wysokości 20-krotności miesięcznego czynszu wynajmu…), to dużo lepiej ustąpić z najmu. W interesie właściciela jest ubezpieczenie się przed przykrościami z lokatorem, natomiast w przypadku kiedy ktoś na wstępie posiada przytoczone żądania, to lepiej darować sobie niż wkrótce nie dostać „zwrotnej kaucji”. Co istotne – zgodnie z przepisami kaucja mówiąc w skrócie nie powinna być większa niżeli 6-krotność czynszu najmu. Jeśli mamy jakieś obiekcje co do właściciela, jednakże pragniemy dopasowane mieszkanie wypożyczyć, bezwarunkowo należy przygotować (i wydrukować) zdjęcia przedstawiające wygląd domu przed przeprowadzeniem się. Wszelakie zatargi na tym punkcie będzie można sprawnie wyjaśnić przyrównując wygląd lokalu mieszkalnego ze zdjęć z aktualnym, w jakim znajduje się po przeprowadzce.

„Mieszkaniec posiada prawo w spisanej umowie żądać stałych miesięcznych sum” (bez szansy ich zwiększenia, w przypadku kiedy lokator nie wyrazi zgody) – wymienione stwierdzenie usłyszymy od każdego notariusza z Torunia. Właściciel przyjmuje od najemcy czynsz najmu, czynsz administracyjny (jest w całości przesyłany do spółdzielni) oraz pobiera od niego ewentualnie odpłatność za, np. sieć internetową, w przypadku kiedy umowa była podpisana przez właściciela domu).

Posiadacz mieszkania własnościowego musi obligatoryjnie wskazaną sprawę zgłosić do urzędu skarbowego oraz uiścić podatek za przychód, jaki powstaje z wynajmowanego mieszkania. Aktualnie odpłatność owa sięga 8,5%, więc nie jest nadzwyczaj wysoka. Wynajmujący domu ma 14 dni od podjęcia wynajmu na przesłanie do urzędu należytego zawiadomienia. Jeżeli zaciekawił Cię powyższy artykuł, to kliknij w ten link – Notariusz

Komentarze są wyłączone.