Opodatkowanie spadku – porady prawnika

dochodzenie odszkodowań toruń zadośćuczynienie odszkodowania kancelaria
Dochodzenie odszkodowania z pomocą kancelarii
Kwiecień 15, 2017
wynajem telebimu cena telebimy wynajem telebim
Wynajem wysokiej jakości telebimów na imprezy masowe
Kwiecień 20, 2017

Opodatkowanie spadku – porady prawnika

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

Jakie opłaty obowiązują spadkobierców?

Po śmierci krewnego, np. współmałżonka lub siostry, zawsze dostajemy spadek. W niektórych sytuacjach nadzwyczaj cieszy on osoby dziedziczące, ponieważ łączy się ze sporymi profitami. Wtedy należy koniecznie spłacić podatek do urzędu skarbowego, bo wskazaną sytuację przedstawia akt prawny z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków oraz darowizn. Trzeba pamiętać, że dziedziczy się nie tylko pieniądze oraz działkę, ale także zadłużenia. Jeżeli matka lub ojciec nie pokryje ich podczas swojego życia, po krótkim czasie przechodzą na innych członków rodziny. Można się przed tym niewątpliwie uchronić, np. wyrzekając się dziedziczenia podpisując odpowiednią umowę. Trzeba iść do doświadczonego prawnika, który wyjaśni nam zawiłości prawa oraz pokaże, w jaki sposób trzeba postępować.

Które dobra materialne są opodatkowane?

Obiektem opodatkowania mogą być na przykład: dziedzictwo naturalne, otrzymywanie majątku określonego w testamencie, zachowek (jeżeli następca był odrzucony w testamencie), depozyty pozostawione na koncie w banku (w owym przypadku zmarły krewny musi koniecznie złożyć tzw. dyspozycję w razie śmierci), kapitały inwestycyjne, jak również zupełny kapitał mieszczący się w innym kraju (jednak tu w trakcie otwarcia spadku osoba otrzymująca spadek musi obligatoryjnie posiadać polskie obywatelstwo albo być polskim podatnikiem).

Trzeba pokryć również podatek wtedy, jak tylko uprawomocni się rozstrzygnięcie sądu w sprawie dziedziczenia. Innymi słowy, jeżeli sąd zatwierdzi zdobycie spadku. Jeżeli wynajmujemy w tej sytuacji adwokata, to on musi nam powierzyć rozstrzygnięcie sądu. Prawie tak samo jest wówczas, gdy akt notarialny potwierdzający otrzymywanie majątku będzie zarejestrowany.

Kwoty zwolnione od podatku

Jest dużo okoliczności, w których w ogóle nie trzeba pokrywać podatku od spuścizny bądź darowizny. W przepisach podaje się trzy kategorie podatkowe. Do pierwszej należy bliska rodzina: partner, rodzice albo rodzeństwo. Do drugiej należą dzieci siostry, zstępni pasierbów lub małżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy przynależą pozostali nabywcy majątku. Opłaty wolne od podatku są określane zgodnie z kategorią, do której został zakwalifikowany dziedzic. Dla pierwszej kategorii jest to stawka mniej więcej 10.000 zł, dla drugiej – przeszło 7.000 zł, zaś dla trzeciej – prawie 5.000 zł. W sytuacji, jeżeli wartość spadku nie przekroczy opisanych powyżej kwot, w ogóle nie powinniśmy kierować jakichkolwiek załączników do urzędu skarbowego.

Jednakże, jeśli zdobędziemy spadek, jakiego wartość będzie znacznie wyższa aniżeli kwota nieopodatkowana, wówczas musimy dostarczyć zaświadczenie podatkowe. Musimy zrobić to w urzędzie znajdującym się w obszarze zamieszkania następcy w czasie jednego miesiąca od dnia zatwierdzenia werdyktu sądu. Następnie odbierzemy konkretną decyzję urzędu o wysokości podatku, jaki musimy opłacić w czasie 14 dni. Podatek waha się w przedziale od kilku do kilkunastu procent i jest uzależniony od przyporządkowania do określonej kategorii podatkowej.

Kiedy można zrzec się dziedziczenia spadku?

Jednomyślnie z literą prawa każdy spadkobierca ma możność zrezygnowania z otrzymania spadku, np. w przypadku, jeżeli po zmarłym mężu pozostają jakieś niespłacone pożyczki. Na podstawie kodeksu cywilnego (art. 1048) następca czasami może zatwierdzić ugodę ze spodziewanym spadkodawcą, w której zrzeka się przejęcia majątku. Omawianą umowę powinniśmy przyjąć przed otwarciem spadku i jest ona tworzona w przypadku śmierci testatora. Umowę powinniśmy obowiązkowo zatwierdzić u notariusza, bowiem inaczej nie będzie nigdzie uznawana.

Trzeba pamiętać, że pierwszym z fundamentalnych rezultatów wyrzeczenia się dziedziczenia jest pełne odrzucenie z dziedzictwa dzieci, wnuków i kolejnych bliskich. Absolutnie nie możemy również w niniejszej sytuacji uzyskać zachowku.

Po odstąpieniu od przejęcia majątku mamy szansę wnioskować o wznowienie tego prawa w dwóch sytuacjach:

1. Testator wprowadza nas w akcie „ostatniej woli” – tutaj nie chodzi o otrzymywanie majątku z upoważnienia określonej ustawy, lecz o dziedzictwo z mocy testamentu.

2. Można iść ponownie do notariusza i zatwierdzić umowę o ponowne ustanowienie prawa do dziedziczenia.

Kto jest uprawniony do otrzymania zachowku?

Każdy z nas ma pozwolenie do spisania testamentu oraz usunięcia z niego wybranych bliskich, np. takich, którzy od kilkunastu lat nie byli nami zainteresowani. Prócz tego jedyną osobą włączoną do testamentu będzie osoba spoza rodziny. Zachowek należy się dzieciom, wnukom, współmałżonkom oraz rodzicielom, którzy:

  • Mówiąc w skrócie nie byli w akcie ostatniej woli wydziedziczeni
  • Bynajmniej nie odstąpili od spuścizny
  • Nie zakwestionowali majątku
  • Nie byli wzięci za niegodnych
  • W przypadku współmałżonka – jeżeli nie doszło sądowego zakończenia związku z winy ewentualnego następcy

Jeżeli zaintrygował Cię powyższy artykuł, wejdź w link po prawej stronie – Adwokat Toruń – a wynajdziesz znacznie więcej informacji, przykładowo poradnictwo prawne.

Komentarze są wyłączone.