Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko

wynajem telebimu cena telebimy wynajem telebim
Wynajem wysokiej jakości telebimów na imprezy masowe
Kwiecień 20, 2017
filmowanie z powietrza filmowanie z drona filmowanie dronem firma
Kompleksowe usługi filmowania z powietrza
Kwiecień 21, 2017

Prawnicy pomagają odzyskiwać alimenty na dziecko

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów

prawnik z torunia kancelaria adwokacka alimenty długi z powodu alimentów

Co robić, gdy były małżonek nie płaci alimentów?

Jeśli od niemal pięciu miesięcy na rachunku bankowym wcale nie pojawiły się alimenty na córkę, trzeba zrobić odpowiednie kroki, by je odebrać. Niestety często różne okoliczności odkrywają jak jest to pracochłonne oraz ile możemy przy tym mieć niespokojnych dni. W sytuacji zaaprobowania ugody środki pieniężne powinny zawsze przychodzić regularnie. Niemniej w sytuacji orzeczenia sądu – zazwyczaj nie tak to się rozgrywa. Zaraz po orzeczeniu wyroku byli partnerzy najczęściej nie pragną ze sobą mieć kontaktu, a bywa też tak, że jedno zmienia miejsce zamieszkania, np. wyjeżdża z kraju. Męczą się z tym oboje oraz niepełnoletnie dziecko, jakie musi obowiązkowo mieć zapewnione należyte warunki utrzymania. Alimenty w ogóle nie są „zbytkiem”, za pomocą którego mamy szansę zaspokajać własne fanaberie. Są wyłożone naturalnie dla dziecka. To ono jest faktycznym odbiorcą wszystkich funduszy nawet w takich okolicznościach, gdy we własnym zakresie nad nimi nie sprawuje kontroli. W jaki sposób zadziałać w przypadku, gdy przez dwa miesiące zostało zanotowanych na koncie parę groszy z racji alimentów na niepełnoletnie dziecko?

Najpierw trzeba skontaktować się z byłym małżonkiem, nawet w przypadku kiedy jest to niezwykle uciążliwe. Rozstrzygnięcie motywów od razu daje możliwość obrania dalszej taktyki. Jeśli to wcale nie zapewnia jakichkolwiek efektów, stykamy się ze wściekłością lub ciszą, musimy wynająć biegłego adwokata, który zainteresuje się trapiącą nas sytuacją „od deski do deski”. Musi to być przyjacielska osoba, a więc taka która wstawi się za nami, będzie pomagać na każdym kroku oraz wytłumaczy wszystkie komplikacje prawne.

Pierwsza opcja – komornik

Jesteśmy w stanie otwarcie wybrać komornika, u którego zostawimy pismo. Najlepiej sugerować się położeniem kancelarii oraz liczebnością klientów, jakich komornik musi koniecznie obsłużyć w swoim „obszarze”. O niuanse mamy szansę zapytać własnego prawnika, który zweryfikuje, które kancelarie będą umiały produktywnie podjąć się pochwycenia majątku… i są niedaleko zadłużonego. Należałoby wprowadzić wszystkie wiadomości, jakie mamy o byłym mężu – numery kont bankowych, polisy na życie, papiery wartościowe, adres ostatniego pobytu, PESEL i dane na temat prywatnych nieruchomości. Innymi słowy, skoro dowiedzieliśmy się, że były partner posiada jakiś majątek (nierzadko ten zaciekle ukrywany), musimy wszystko zakomunikować komornikowi.

Nieskuteczna egzekucja nie jest jednoznaczna z tym, iż wcale nie mamy obecnie żadnych nadziei na odebranie środków pieniężnych. W sytuacji, gdy urzeczywistniamy kryteria dochodowe, mamy możliwość starać się o środki z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nadaremna to inaczej mówiąc nieprzyjęcie alimentów na syna przez czas dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą przyjęte konieczne działania w odniesieniu do wierzyciela. Najpierw dłużnik będzie wezwany na potrzeby uzasadnienia sprawy. Musi koniecznie gruntownie zrelacjonować swoją sytuację rodzinną oraz materialną, przykładowo motywy niespłacania alimentów. Prócz tego będzie od niego żądane dostarczenie oświadczenia majątkowego.

W sytuacji, kiedy były mąż nie ma pieniędzy z tytułu wykonywania pracy lub bezowocnie szuka zajęcia, musi obowiązkowo wpisać się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy. Musi dodatkowo przyjąć ofertę pracy, bo w innych okolicznościach zostanie uznany za „wymigującego się od przymusu alimentacyjnego”. Jeżeli założył firmę, która nie zapewnia żadnych dochodów, również musi się zarejestrować, jednakże tym razem jako „osoba poszukująca pracy”. Jeżeli dłużnik realizuje wszelkie te czynności (inaczej mówiąc „współpracuje”), w zasadzie nie możemy zupełnie nic więcej zrobić. Nawet, kiedy środków finansowych nadal nie ma. Zasadnicze czynności wdraża się w takich okolicznościach, kiedy poprzez minione pół roku nie wypłacił on więcej niżeli połowę alimentów.

W jakich sytuacjach dłużnik jest ścigany?

W przypadku kiedy były małżonek permanentnie uchyla się od wpłacania alimentów na córkę, w końcu zostaje trasatem poszukiwany przez Policję. W tej sytuacji powinniśmy złożyć wniosek o ściganie za przewinienie z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi tu zwyczajnie o „nieustanną niealimentację”, a więc sytuacje, w jakich dłużnik nie pragnie płacić, alimentów, bo „ma taki kaprys” i w ogóle nie ma równocześnie żadnych rozsądnych powodów (szczegółowe informacje musi koniecznie objaśnić nam nasz prawnik). Prócz tego można oddać formularz do starosty, by zablokowano prawo jazdy takiemu „delikwentowi” oraz zarejestrowano go do Krajowego Rejestru Długów. Krótko mówiąc nie będzie miał opcji uzyskać w ogóle kredytu z banku, prócz znanych szybkich pożyczek bez BIK, BIG, ZUS, US…

Skoro dobrze wiemy, że były partner z pewnością posiadał fundusze, natomiast przekazał go któremuś członkowi rodziny, w takiej sytuacji mamy możliwość wysłać należny pozew: skargę pauliańską (o której wspomina kodeks cywilny) lub doniesienie o popełnieniu przestępstwa, jakie ma na celu blokować zaspokojenie potrzeb wierzycieli. Powinniśmy ponadto wnosić o „alimenty od dziadków”, jeżeli on nie jest ani trochę w stanie ich pokrywać.

Jeżeli pragniesz wiedzieć więcej, kliknij w link obok – Prawnik Toruń

Komentarze są wyłączone.