Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Notariusz Toruń - Kancelaria notarialna Toruń - Notariusz Aleksandra Radzińska - Aleksandra Radzińska kancelaria notarialna
Jakie funkcje pełni notariusz?
Marzec 21, 2017
Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń
Adwokat – zawód pełny pasji
Marzec 25, 2017

Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

O co chodzi w grze escape room?

Ostatnio na najważniejszym miejscu były atrakcje odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały w sumie nic wspólnego z rzeczywistością. Co ważne – bardzo szybko wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników zasiadało przy swoich laptopach w domu na długie godziny oraz wkraczało w nierzeczywisty świat (z myszkami takiej wydajności, że niełatwo było niewprawionej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Efekt był taki, że relacje międzyludzkie w ogromnym zakresie przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby mieszkające w tym samym domu (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, wysyłały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o ogromnym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z innej – o pasywności lenistwie oraz zaraźliwej niewrażliwości na innych.Genialnym pomysłem okazała się jedyna w swoim rodzaju gra escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie symulacji wirtualnych, jednak później przeszła istotne przemiany. Oparta była zupełnie na tekście pokazującym się na monitorze laptopa, który tyczył się opisu wnętrza oraz celu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, iż gra przyciągała od samego startu. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Poprawiono grafię i tym samym przyszła era „point and click”, czyli gier wykonywanych przed ekranem laptopa z myszką w ręku. Zabawa Escape room dotarł również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zaciekawieniem. W niej nie ma czasu na zwykłe scenariusze lub codzienne dialogi. Gracz jest przeniesiony do konkretnego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam niezwykłe przedmioty, trzeba rozwiązać trochę zagmatwanych zagadek, pochwalić się umiejętnością logicznego myślenia i sprawnością. Escape room to gra akcji, która rozgrywa się na żywo. Priorytetowy punktem wszystkich przedsięwzięć jest wyjście pokoju wraz z partnerami. Wydaje się, iż to wszystko jest znane. Gracze jednakże mają sprecyzowany czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Główne etapy gry escape room

Na początku wszyscy gracze, którzy wybrali dokładny termin i porę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A wyszukać w nim można niewątpliwie dużo oryginalnych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie niewiadome i opuścić pomieszczenie. Klucz może być ukryty dosłownie wszędzie. Każdy pokój to absolutnie odmienna forma rozrywki. Scenarzyści zaprojektowali je w najmniejszych detalach, by dostarczyć doskonałej rozrywki i zaskakiwać do ostatniej chwili. Nie wszystkim udaje się zbiec z z escape room. W takiej sytuacji przybywa osoba sprawująca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na tym etapie towarzysze zabawy mogą od niej dowiedzieć się, jak trzeba było uciec albo odpowiedź pozostaje zagadką. Niespodzianką jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą poznać historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Zdarza się, że uczestnicy potrafią zadziwić samych twórców tajemnic oraz rozwiązują je w indywidualny sposób, czyli taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Kluczowym warunkiem jest niewykorzystywanie siły, aby zbiec z pokoju.

Jakie typy pokojów serwują nam toruńscy scenarzyści?

Pierwszym rodzajem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca oraz usiłują poznać sekret jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, ale okazuje się nim nie sekret sportowca, a klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu oraz zbiegną z pokoju? Kolejnym wariantem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, w rezultacie są tunelem czasoprzestrzennym i gracze przenoszą się kilkadziesiąt lat wstecz. Aby wrócić do naszych czasów muszą wyjaśnić wszelkie zagadki i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Jakie składniki znajdują się w eliksirze szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do słynnej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na uprowadzeniu smerfów przez nikczemnego czarnoksiężnika Gargamela do swojego mrocznego zamku. Tam wytwarza eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, żeby ocalić porwane smerfy. W zamku skrywa się pełno pułapek, zaś zainteresowani są jedyną możliwością na przeżycie. Ostatni pokój, czyli „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które dopiero co przenosi się do innego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zdecydowany? Escaping room można zamówić na szczególne okazje (np. na urodziny, wieczór kawalerski) i dla pracowników firmy, aby zjednoczyć ich również zachęcić do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także stworzyć indywidualną ofertę, czyli przystosowaną do wymagań przyszłych graczy. Zapraszamy wejdź na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.