Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe poddasza pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze ?

Planując podróż trzeba zatroszczyć się o porządne przyszykowanie. Szczególnie gdy wybieramy się w góry albo planujemy wielogodzinne zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale też zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas ceni sobie wyprawy z termosami turystycznymi, które przez długi czas utrzymują chłód lub ciepło kawy, herbaty albo innego napoju. Które termosy turystyczne są uznawane za najlepsze oraz z jakiego powodu? Przeważnie przede wszystkim interesującym nas kryterium jest czas zatrzymywania ciepła lub zimna, choć tak samo istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród bardzo zananych turystycznych termosów wyróżniamy termosy firm Thermos, Stanley i Esbit, dlatego warto się im przyjrzeć.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos powinniśmy spojrzeć na kilka szczególnych elementów, jakie świadczą o tym, czy termos turystyczny spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy też nie. Istotna jest tutaj wygoda, budowa oraz surowce, z jakich termos turystyczny jest wykonany. Im bardziej zależy nam na trwałości, tym lepiej nabyć termosu przygotowanego z dobrej jakości tworzyw, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji oraz dodatnio wpływają na dobre funkcjonowanie termosu.

Powinno się również pomyśleć o tym, żeby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, dzięki której zyskamy pewność, że turystyczny termos nie ucieknie się nam z rąk także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dobrać pojemność danego termosu. Przeważnie termosy turystyczne można kupić w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wędrówka tym mniejszy termos wystarczy. Na całodniowe wycieczki powinno się zdecydować się na pojemny termos.

Najistotniejszym parametrem, którym najlepiej się kierować, chcąc dowiedzieć się, który turystyczny termos wybrać jest długość utrzymywania ciepła lub chłodu. W tym przypadku istotny jest nie tylko sam czas zatrzymania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku świetnych termosów może to być nawet doba, ale również zakres temperatur. Nie ma termosu, który zachowa przez długi czas dokładnie tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. Żeby turystyczny termos okazał się użyteczny, musi mieć odpowiedni korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie korki są odkręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej znane termosy turystyczne

W sklepach możemy znaleźć dużo turystycznych termosów, chociaż bardzo popularne oraz renomowane pochodzą od 3 firm, od lat tworzących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (one słabiej sprawdzają w trakcie długich wycieczek oraz cechują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one szczególnie cenione wśród pasjonatów wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich termosy turystyczne?

Termosy turystyczne firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję powstawania. Projektowane od prawie stu lat termosy ze stalowym wkładem są mocno wytrzymałe oraz przez lata sprawdzały się w największych wyprawach. Według producenta są tak trwałe, że mogą przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, umiejętność utrzymania zimna lub ciepła zależy od napełnienia i wielkości termosu oraz jego budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo wysoka. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem następnych godzin stanie się nieco niższa/wyższa.

Termosy turystyczne firmy Thermos

Inną tak samo popularną oraz szczególnie polecaną firmą produkującą termosy turystyczne oraz termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w projektowaniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta termosów i kubków zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe właściwości zatrzymywania zimna lub ciepła, jakość i dobra cena, zachęcają, żeby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można czyścić zaledwie korek, chociaż nie dotyczy to każdego modelu. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że silne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

Termos Stanley

Komentarze są wyłączone.