Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go wybrać?

Beyond – najlepsza lampa do wybielania zębów
21 września, 2020
Firma sprzątająca dla firmy
28 września, 2020

Turystyczny termos – który najlepszy oraz jak go wybrać?

Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go znaleźć?

Wybierając się na podróż należy zatroszczyć się o dobre pakowanie. Szczególnie jeśli wybieramy się w góry albo planujemy długie zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zapakowaniu prowiantu czy wody, ale także spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie wycieczki z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin zachowują chłód lub ciepło kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie termosy są uznawane za najlepsze oraz z jakiego powodu? Przeważnie szczególnie interesującym nas wyznacznikiem jest długość zatrzymywania ciepła lub zimna, chociaż równie istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród najbardziej popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, z tego względu warto je poznać.

Który termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny powinniśmy popatrzeć na parę kluczowych kryteriów, które świadczą o tym, czy termos nada się w określonych warunkach, czy nie. Istotna jest tu wygoda, forma oraz surowce, z jakich termos jest wykonany. Im mocniej zależy nam na jakości, tym rozsądniej kupić termos przygotowanego z dobrej jakości materiałów, które nie mają szkodliwych substancji oraz korzystnie wpływają na sprawne funkcjonowanie turystycznego termosu.

Powinno się również zastanowić nad tym, by termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, za pomocą której mamy gwarancję, że termos turystyczny nie ucieknie się nam z rąk też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dobrać obszerność swojego termosu. Przeważnie termosy turystyczne znajdziemy w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wycieczka tym mniej pojemny termos się nada. Na obszerne wycieczki powinno się zdecydować się na pojemny termos.

Kluczowym parametrem, jakim najlepiej się kierować, chcąc dowiedzieć się, jaki termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna czas zatrzymania chłodu lub ciepła. W tym przypadku ważny jest nie tylko sam czas zatrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku najlepszych termosów może to być nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zachowa przez wiele godzin tą samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. Żeby jednak termos mógł być użyteczny, musi mieć odpowiedni korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Przeważnie zamknięcia są zakręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Szczególnie popularne termosy turystyczne

W sklepach dostępnych jest sporo termosów turystycznych, choć najbardziej znane oraz polecane należą do 3 firm, od lat produkujących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także termiczne kubki (one gorzej sprawdzają w czasie wielogodzinnych wycieczek oraz cechują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one szczególnie cenione przez pasjonatów wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich termosy?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są całkiem trwałe oraz od lat uczestniczą w największych wyprawach. Według producenta są tak doskonałe, że mogą przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termoizolacyjnych. Jak już wiemy, zdolność zatrzymania temperatury zależy od napełnienia i wielkości turystycznego termosu oraz elementów struktury. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo wysoka. Należy jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem kolejnych godzin będzie stawała się co raz niższa/wyższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Inną równie znaną oraz mocno zalecaną firmą sprzedającą termosy turystyczne oraz termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od wielu lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy w tworzeniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta termosów i kubków zachęca użytkowników, a bardzo dobre parametry zatrzymywania temperatury, dobra cena i jakość, zachęcają, by co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce da się czyścić jedynie korek, ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, bo mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w czasie mycia, może destruktywnie wpłynąć na ich zdolność do zatrzymywania temperatury.

termos stanley zielony

Komentarze są wyłączone.