Materac do łóżka twardy czy miękki jaki kupić
Wybieramy wygodny materac do dużego łóżka
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kostki brukowej na tarasie
1 września, 2020
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest istotne? Kilka słów o tym, dlaczego należy uzupełniać ubytki.

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu nieprzyjemności. Najczęściej to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Brak nawet jednego zęba może spowodować m. in. zauważalne zmiany zgryzu. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. zmarszczki mimiczne, idą negatywne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co mogą zacząć się ruszać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego należy dbać o to, by zawsze uzupełniać ubytki. Nie powinniśmy zapominać o regularnych wizytach sprawdzających u stomatologa.

Na co się zdecydować: implanty czy proteza?

  1. Tradycyjne protezy ruchome: wady i zalety

Dzisiejsza stomatologia jest na wysokim poziomie rozwoju. Dzisiejsze protezy ruchome znacząco różnią się od tych dawniejszych pod względem komfortu noszenia jak i jakości wykonania. Do największych plusów protez wyciąganych można zaliczyć przede wszystkim łatwy dostęp i relatywnie niską cenę w porównaniu z implantami. Ci, którzy wybierają protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych produktów oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Wymaga się także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Ważne jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Ci, którzy wybierają protezy ruchome muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę tradycyjną należy wymieniać dosyć często- raz na pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to nieruchoma proteza instalowana na koronach zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza ruchoma?

Koszty tego typu protez są zróżnicowane. Wydatek zależy od tego, jakiej jakości oczekujemy. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Ważnym aspektem jest także to, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalistyczne środki utrzymujące protezę w czystości, szczoteczkę do sztucznej szczęki, czy klej do protez. Kiedy zsumujemy wszystkie wydatki związane z protezą w ciągu roku, może się okazać, że uszczuplają nasz budżet średnio o 7-8 tysięcy rocznie! Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na implanty.

  1. Mocne i słabe strony implantów zębowych

Czym jest implant zębowy? To technologia, która pozwala odtworzyć każdy utracony ząb. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest bezpieczny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Aby wykonać zabieg, pacjent dostaje jedynie znieczulenie miejscowe. Proces wstawiania implantów jest krótkotrwały: zajmuje ok. 20-60 minut, w zależności od tego, ile ubytków mamy do uzupełnienia. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci cieszą się pięknym uśmiechem przez wiele lat.Oprócz małej inwazyjności zabiegu, niewątpliwą zaletą implantów jest ich trwałość. Raz założone implanty możemy mieć do końca życia, bez konieczności regularnej wymiany jak w przypadku protez tradycyjnych.

Bardzo ważną cechą implantów jest to, że nie wpływają one negatywnie na zęby w sąsiedztwie. Tradycyjne protezy osiadające mogą powodować zanik kości wyrostka zębodołowego i różne schorzenia jamy ustnej. Implanty natomiast nie są niebezpieczne ani dla sąsiadujących zębów, ani dla dziąseł lub kości szczęki. Wykonanie implantów z materiałów bio-kompatybilnych niesie za sobą kolejne zalety. Ma to istotny wpływ na akceptowanie ciała obcego, jakim jest implant przez organizm. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Które implanty wybrać?

Jak już wspominaliśmy w innej części tego artykułu, implanty składają się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Długowieczność implantu leży często u podstaw jego wykonania- stosuje się najlepsze materiały, dzięki czemu wprawiane zęby służą nam często do końca życia. Najczęstsze połączenia w budowie implantu to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybór materiałów ma duże odzwierciedlenie w cenie. Ceny implantów są różne, zazwyczaj cena za jeden implant to ok. 2,5-3 tys. Cena jest częstym czynnikiem odstraszającym pacjentów.

Protezy czy implanty?

Dla pacjentów główną rolę przy wyborze protezy odgrywa cena. Korzystniejszy wariant cenowy prezentuje protetyka tradycyjna. Niestety generują one dodatkowe koszty, związane z ich utrzymaniem.. Regularna wymiana protezy na nową to także dodatkowy wydatek. Implanty natomiast służą nam całe życie, chociaż na pierwszy rzut oka są o wiele droższe niż proteza tradycyjna. Nie generują one jednak dodatkowych kosztów, i doskonale integrują się z pozostałymi zębami.

Pamiętaj, że uzupełnianie ubytków jest koniecznością. Wachlarz możliwości przy wyborze protezy jest szeroki. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.

Licówki Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.